Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně vybrat hnojivo

Jak správně vybrat hnojivo

Jak správně vybrat hnojivo | rady a tipy. Přidání hnojiva zlepšuje zásobení rostlin živinami a zvláště draslíkem, dusíkem a fosforem. V zásadě se rozlišují 2 skupiny hnojiv : organická a minerální. Organická hnojiva jsou rostlinného nebo živočišného původu. V prodejnách se zahrádkářským zbožím již několik let seženete i nejrůznější speciální hnojiva například na rododendrony a kamelie, na hortenzie (mimo jiné i pro udržení jejich modré barvy). Většině rostlin však postačí běžná hnojiva a spousta trvalek vystačí s jednou dávkou kompostu na jaře.

Co je potřeba

hnojivo

1

V zásadě platí jedno důležité pravidlo – NEPŘEHNOJIT! Obvykle použijte vždy o něco menší koncentraci při dávkování, než doporučuje výrobce. Předávkování hnojivy může mít za následek spálení kořenů. V okrasné zahradě jsou velkými spotřebiteli hnojiva hlavně trávníky a v zahradě zeleninová rajčata a tykve.

2

Obecně je rostlinami lépe přijímáno tekuté hnojivo. Lépe se vstřebává, rostliny jej rychleji přijmou, ale na druhé straně nepůsobí příliš dlouhodobě. Hnojiva s dlouhodobým účinkem, jako jsou hnojivové tyčinky, kapsle, kužely zásobují rostliny až několik měsíců. Je potřeba si však uvědomit, že se z nich živiny uvolňují jen při teplotě nad 16 °C a také pouze při dostatečném zavlažování.

3

Dělení Hnojiv: Kapalná hnojiva Krystalické hnojiva Minerální hnojiva Organominerální hnojiva

4

Pro okrasné keře a rostliny se vžilo používání pomalu rozpustných hnojiv, které má řadu výhod: snížení ztrát živin vyplavováním, možnost použití vyšších dávek hnojiv a zjednodušení systému hnojení. Celková dávka potřebných živin se aplikuje jednorázově při výsadbě, přihnojování odpadá nebo se výrazně zjednodušuje.

5

Trávníkové hnojivo obsahuje dva důležité prvky pro přípravu trávníku na přezimování – tj. dusík, a především vysoký podíl draslíku, který je pro přezimování trávníku nezbytný. Draslík podporuje odolnost trávy vůči suchu, vymrzání a chorobám. V jarním období se tak trávník velmi rychle obnoví a je připraven pro jeho rychlejší užívání.

6

Organické hnojivo pro plodovou zeleninu se používá k základnímu hnojení před výsadbou, případně k přihnojování během vegetace. Hnojivo se rovnoměrně rozhodí na plochu a zapracuje do půdy u přihnojování se mělce zapraví do půdy.

Tipy

Nedostatek draslíku se projevuje padnutím listů, světlají a osychají okraje. Tyto příznaky je však možné považovat také za špatnou zálivku. Nedostatek mědi se projevuje narušením tkáně listů, ty se kroutí a vadnou. Lze to přirovnat k přesušení zeminy, k prudkému světlu a umístění na horkém místě.

Varování

Ze všeho nejdůležitější je NEPŘEHNOJIT! Deficit některých elementů vyvolává velice podobné reakce. Např. nedostatek železa se projevuje podobně jako nedostatek hořčíku atd. Často se stává, že v zemině je přebytek jednoho a nedostatek druhých elementů.

Klíčová slova: hnojení výživa rostlin
Autor: ZBohdalova
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Jak a co udělat v dubnu na zahradě
Po dlouhé zimě je tu konečně jaro a než se pustíme do klasických celoročních prací na zahradě, jako je pletí, kypření a zalévání, máme dnes v plánu si…
Jak vyrobit rychlý kompost za 18 dní
Jak vyrobit rychlý kompost za 18 dní
Jak vyrobit rychlý kompost | postup. Kompostování organických zbytků jak z kuchyně, tak i ze zahrady, je skvělým způsobem jak získat přírodní hnojivo…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.