Co je potřeba

přírodní materiál- dřevo

1

Snad nejvyhledávanějším nábytkem všech dob je však dřevo. Je to přírodní materiál, který provází člověka od nepaměti. Člověk se ho naučil, zpracovávat - vyřezávat z něj, obrábět ho, řezat, chránit proti vlhkosti, natírat, lakovat,...
Pro výrobu dřevěného zahradního nábytku se hodí jak vrbové proutí, tak ratan, nebo teak. My se dnes zaměříme na čistě dřevěné kusy zahradního nábytku. Dřevěný zahradní nábytek patří k těm nejelegantnějším, hodícím se takřka do všech prostor. Je stabilní, pevný a dokonale koresponduje s přírodou v našich zahradách. Volba dřevěného zahradního nábytku je zároveň i volbou ekologickou.

2

Svého času byl velmi oblíbený ratanový nábytek, který se vyrábí z plazivých popínavých lián z čeledi arekovitých, což jsou ve své domovině mnohametrové parazitující plevelné rostliny. Nábytek z ratanu je lehký, snadno přenosný nesnese však dlouhé stání ve vlhku.

3

Teak, který se pro svou vysokou odolnost dlouhodobě používal k výrobě lodí, je záležitostí velmi finančně náročnou. Zahradní nábytek z něj vyrobený však spolehlivě snese celoroční pobyt na zahradě. Hodí se také téměř kamkoli. Trendem se stal dřevěný zahradní nábytek z neupraveného teakového dřeva, které pobytem venku a vlivem nejrůznějších povětrnostních podmínek získává zajímavou patinu.

4

Pokud se pustíme do výroby dřevěného sedacího nábytku, dbáme na to, aby dřevo mělo dostatečnou nosnost, konstrukce byla pevná a povrch byl hladký, bez třísek výčnělků. Poté, co výrobu dřevěného zahradního nábytku dokončíme, připravíme ho na dlouhodobý pobyt na zahradě tak, že jej nalakujeme. Má-li totiž zůstat zachována struktura dřeva, má-li být dřevo chráněno na dlouhá léta, použijme některý z bezbarvých laků. Ty mohou být matné a nebo lesklé, především však se používají laky lazurovací, které přírodní materiál chrání i před působení UV záření.

5

Nejčastější kombinací při výběru zahradního dřevěného nábytku je obvykle kombinace: lavice, stůl a potřebný počet židlí. Na výrobu dřevěného zahradního nábytku se používá nejčastěji borovicový nebo smrkový masiv. Někdo však může preferovat dřevo dubové. Všechny tyto druhy dřeva mají opravdu dobré užitné vlastnosti. Vyrábí se v nejrůznějším designu a každý si může zvolit a vybrat dle svého vkusu a nároků.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
2.833335
Average: 2.8 (6 votes)