Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat rajčatový salát s cibulí | recept

Jak udělat rajčatový salát s cibulí | recept

Rajčatový salát s cibulí recept. Jsou druhy zeleniny, které spolu chutí a vůní ladí. Takové souznění představuje kombinace rajčat a cibule. Harmonický akord doplňují sůl, pepř, ocet, cukr. Kdyby nic jiného nebylo, rajčatový salát s cibulí by byl i tak výtečný. Jaké další ingredience můžeme použít? Jak udělat rajčatový salát s cibulí, aby nebyl stále stejný?

Co je potřeba

Suroviny podle návodu Kuchyně nebo kuchynský kout se základním vybavením

1

Rajčatový salát s cibulí podáváme jako přílohu k masitým nebo zeleninovým jídlům, jako osvěžující svačinu v horkých letních dnech, s pečivem jako lehkou večeři. Rajčatový salát s cibulí můžeme mít rovněž připravený v ledničce pro případ nenadálého hladu při redukční dietě, protože jeden kilogram rajčat má jen asi 225 kilokalorií a sto gramů cibule asi 41 kilokalorií. Když rajčatový salát s cibulí neosladíme, je velmi vhodný pro diabetiky a lze jej konzumovat i při tak zvané dělené stravě.

2

Rajčatový salát s cibulí připravujeme z vyzrálých, ale pevných rajčat, přičemž vůbec nezáleží na jejich velikosti či barvě. Nepoužíváme rajčata přezrálá (příliš měkké), rajčata zelená a už vůbec ne rajčata nahnilá. Před použitím rajčata důkladně omyjeme, opláchneme pod tekoucí vodou a necháme okapat.

3

Na rajčatový salát s cibulí můžeme použít cibuli suchou i mladou, a to včetně tak zvané krkavice (u ní jen musíme odstranit zdřevnatělý stonek, který je pod slupkou. Vhodná je i mladá naťová cibulka – tu použijeme celou včetně zelené části. Jemnější chuť má šalotka (ošlejch), ale ta je méně často k mání. Rajčatový salát dobře chutná i s cibulí červenou, která je méně štiplavá než bílá.

4

Omytá rajčata nakrájíme. Někdo má rád rajčata nakrájená na plátky, někdo raději na osminky. Osminky řežeme tak, že rajče ostrým nožem rozpůlíme, polovinu rozčtvrtíme a čtvrtinu rozděláme řezem do hrany čtvrtiny (viz obrázek).

5

Cibuli oloupeme, opláchneme pod tekoucí vodou a ostře nabroušeným nožem nakrájíme na jemné kostičky. Mladá cibule (a k rychlé spotřebě určená cibule „krkavice) má hodně šťávy, která při krájení v mikroskopických částečkách stříká (hlavně do očí). Proto je třeba mít velmi ostrý nůž a pracovat rychle. Misky a umyjeme si ruce.

6

Poměr cibule a rajčat lze stěží někomu předepisovat. Záleží na tom, jak má kdo rajčatový salát s cibulí rád. Rajčata bývají v převaze, obvykle se přidává jedna cibule na čtyři pět rajčat. Děti chtějí cibulky méně, muži chtějí většinou cibule víc – ale i to je individuální.

7

Zálivku na rajčatový salát s cibulí připravujeme z vody, soli a cukru. Množství zálivky a intenzita chuti závisí na kuchařovi, ale nálev by měl být „vyvážený“. Roli hraje i kyselost či sladkost použitých rajčat. A pochopitelně i množství připravovaného salátu. Zálivku vlijeme na rajčata s cibulí, jemně promícháme a decentně dokořeníme mletým černým nebo bílým pepřem a trochou dobrého oleje. Znovu jemně promícháme a dáme vychladit.

8

Varianty rajčatového salátu: do salátu přidáme dva stroužky rozdrceného česneku nebo lžičku česneku sušeného. Nebo salát posypeme jemně sekanou pažitkou. Zajímavou chuť dodá rajčatovému salátu s cibulí také čerstvá bazalka (sušená má jinou chuť), brutnák, saturejka nebo čerstvý tymián (s tím opatrně, je velmi aromatický). Někdo sype rajčatový salát s cibulí sekaným čerstvým koprem.

Tipy

Náš tip: Šest rajčat rozkrájíme na osminky, dvě cibule na drobné kousky. Deset deka dobrého suchého salámu (typ vysočina) nakrájíme na delší, ale velmi jemné hranolky. Promícháme s rajčaty a cibulí, mírně opepříme. Připravíme si zálivku ze čtyř lžic vody, lžíce octa (nebo půlky citronu), lžičky cukru a půl lžičky soli a čtyř lžic olivového (nebo jiného dobrého) oleje. Rozmícháme a zalijeme salát. Ochutnáme, doladíme a podáváme s chlebem jako letní večeři, máme-li balkánský sýr, můžeme jím porce posypat.

Autor: eliska1544
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat okurkový salát | recept
Jak udělat okurkový salát | recept
Jestliže podáme k hlavnímu jídlu okurkový salát, obvykle se trefíme všem stolovníků do chuti. Okurky jsou sice pro někoho hůře stravitelné, ale tomu l…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.