Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uskladnit brambory | návod

08. Září 2022
Jak uskladnit brambory | návod

Jak uskladnit brambory | návod. V zimě ceny zeleniny a ovoce prudce narůstají. Máte-li vlastní úrodu brambor nebo dobrý zdroj kvalitních brambor, tak proč si dobrou chuť kvalitních brambor neužít i v zimních měsících? Jak brambory přes zimu uskladnit vám poradí následující řádky.

1

Teplota

Brambory uskladněte v chladné místnosti, nejlépe ve tmě. Teplota by neměla být nižší než 4°C. Při nižší teplotě brambory promrznou a mohly by získat příliš sladkou chuť. Přesto dbejte na to, aby brambory byly v dostatečném chladu. Přílišné teplo jim také nesvědčí, podporuje totiž hnilobný proces. Ideální teplota je okolo 5°C.

2

Světlo

Brambory skladujte ve tmě. Světlo způsobuje, že brambory začnou klíčit.

3

Jak brambory poskládat

Rozhodně brambory neskladujte poskládané v hromadě na sobě. Na čím větší hromadě brambory jsou, tím více hnijí. Proto brambory neskladujte na hromadě vyšší než 80 centimetrů. Brambory neuchovávejte v uzavřených bednách nebo pytlích. Mějte je v bednách s odvětráváním. Nejlépe v nízkých hromadách.

4

Dezinfekce

Je dobré, abyste místnost, kde brambory skladujete, větrali. Případně před uskladněním místnost vydezinfikovali pomocí sirných knotů nebo vybílením pomocí vápna (do kterého stačí přidat modrou skalici). V místnosti se totiž sráží vlhkost z brambor a může tak dojít k rozšíření plísní.

Tipy

Skladujte hlízy, které jsou co nejméně poraněné, naopak však co nejvíce vyzrálé, zdravé a suché. Nejvhodnějším druhem pro uskladnění jsou pozdní odrůdy brambor, ty vydrží nejdéle hezké a chuťově dobré. Nejméně vhodnou odrůdou pro uskladnění jsou brambory rané a velmi rané.

Autor: chiquita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak v zimě pečovat o psy
Jak v zimě pečovat o psy
Nejen nás lidi trápí extrémní teploty v zimním období. Teplotní výkyvy, zima a mráz neblaze působí na zvířata, zejména na naše domácí mazlíčky – psy.…
Jak pěstovat orchideje | rady
Jak pěstovat orchideje | rady
Jak pěstovat orchideje | rady. Orchideje jsou jedny z nejpěknějších pokojových rostlin, které lze pěstovat v našich podmínkách. Orchideje jsou původem…
Jak pěstovat kaktusy
Jak pěstovat kaktusy
Kaktusy jsou vhodné pokojové rostliny pro ty, kteří se v pěstování kytek moc nevyznají. Kaktusy jsou totiž nenáročné rostliny, které toho moc nepotřeb…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.