Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat dětskou matraci

Jistě není třeba rodičům zdůrazňovat, že výběr dětské matrace ovlivňuje zdravý růst a vývoj dítěte. To ale neznamená, že pro jeho kvalitní spánek je nezbytné kupovat tu nejdražší postelovou matraci.

Co je potřeba

Řídit se pouze nejnižší cenou dětské matrace, je jako sázet v loterii. K výběru matrace zapojte selský rozum, vyhledejte odborníka a zjistěte si alespoň všeobecné informace o druzích matrací, použitých materiálech a dopadech na zdravý vývoj dítěte.

1
Dbejte bezpečnosti a vyberte vhodnou velikost. Velikost matrace musí být přiměřená postýlce – matrace musí pevně zapadnout do postýlky a mezi rámem postele a matrací by neměly být očividné mezery. Jak poznat správnou velikost matrace? Pokud dokážete do prostoru mezi postýlkou a dětskou matrací strčit dva prsty, je matrace malá, a tudíž nevhodná. Vnitřní prostor dětské postýlky si zapište.
2
Kupte dětskou matraci, která je řádně a podrobně označena. Vodítkem mohou být certifikáty kvality, které byly danému výrobci matrací uděleny. Zvyšte opatrnosti u matrací z Polska.
3
Vyberte tvrdou až středně tvrdou matraci. Obecně platí, že matrace pro děti by měla být z tuhé konstrukce. Nevyhovující je měkká matrace. Dítě je ve vývinu a pevná opora páteř je pro něj důležitější než kdy jindy.
4
Myslete na zdravý růst dítěte. Zapomeňte proto na tvarování a zónovou konstrukci matrace. Např. matrace s ramenní vyměkčenou zónou může být vhodná pro dospělé, pro děti ale nikoliv. Pro děti vyberte matraci s celistvou ložnou plochou bez prořezů. Jednak se dítě během noci přetočí vícekrát než dospělý člověk, a jednak dítě roste a měkčené zóny matrace logicky pozbývají smysl.
5
Vyhněte se chemickému lepení. Zvláště při výběru matrace pro děti nepodceňujte materiál vnitřního bloku potahu, matrace i jejich prodyšnost. Dítě během noci povrch matrace ožužlává, slintá a pomočuje se. Odvod vlhkosti a odvětrávání je důležité pro hygienu matrace. Použité materiály by měly být hypoalergenní, vhodné na citlivou pokožku. Vyhledávané jsou např. kokosové matrace, molitan vylučte.
6
A praktická rada na závěr. Kupte matraci se snímatelným potahem a možností praní v pračce.
Nakupujte matrace, postele a nábytek tam, kde tomu skutečně rozumí. Rothwell International – největší internetový obchod s nábytkem, profesionální tým poradců pro zdravé spaní, doprava nad 4 000 Kč zdarma. Navštivte www.rothwell.cz.

Nejste si výběrem dětské matrace jistí? Je vhodné osahat si několika modelů a odzkoušet jejich vlastnosti v kamenném obchodě. Nakupovat ale už můžete úsporně přes internet. Mezi rodiči osvědčeným prodejcem je např. Rothwell International, u něhož zákazníci využívají možnost poradit se o dětských matracích po telefonu zdarma.

Užitečným doplňkem je chránič matrace. Jedná se o podložku s bavlněným povrchem a PVC zátěrem, která chrání matraci před znečištěním tekutinami.

Před výběrem dětské matrace se vždy poraďte s odborníkem. Ušetříte tím peníze a možná i zdraví dítěte.

Autor: chorche | Zobrazit autorská práva

Foto: SPX1MSD, Pixmac.cz, ID: 2036431

Hodnocení
Verca (neověřeno) | St, 02/24/2016 - 08:24

také máme matrace se snímatelným potahem a nemůžu si je vynachválit. Mám potah jako na manželské posteli, tak i na jednolůžku, které jsme koupili přes žlutou halu před měsícem k Jessičina 6. narozeninám. Velmi toužila mít již "dospělácký" postel a protože půjde od září do školy, určitě bych byla ráda, kdyby měla i kvalitní spánek :) Zkoušíme zatím matrace 3 týden a zatím je i Jessica velmi spokojená :) Tak uvidíme jak to půjde dál, ale doufám, že přece jen bude mít kvalitní a plnohodnotný spánek, který je v dnešní době tak důležitý.

Irena (neověřeno) | St, 11/25/2015 - 10:54

Dobrý den, já budu kupovat jako dárek na vánoce, který teda potěší spíš mě než naši Terezku novou matraci a postel do pokojíku. Jelikož zatím spí pořád s náma v ložnici v postýlce, má 2 roky tak už je na čese ji odloučit. No každopádně matraci koupíme v ikei, a tama máme v ložnici a jsme spokojení. Nevím tedy jestli se dneska vůbec vyrábějí matrace bez odjímetelného potahu, na žádnou jsem při hledání nenarazila, protože je to nepraktické... A postel jsme s manželem taky vybrali na žluté hale i s komodou, tu už máme doma v demontu a složíme až na štědrý den...Uvidíme jak se bude malé na samotce líbit.

Alžběta (neověřeno) | Ne, 11/01/2015 - 20:23

Na Vánoce jsme dali objednat postel pro Lucku se zábranou, která se dá odebírat ze žluté haly. Objednali jsme to ale bez matrace, neboť bych ráda koupila už pořádnou matraci. Velmi trefná poznámka č. 6, že je výhodné koupit matraci s potahem snímatelným, který je možné vyprat. Měla jsem matraci, kde takový potah nebyl a jsem i zaplakala, jak hrozné to vypadalo. Jinak pak děkuji i za odkazy na matrace, hned mrknu jak to vypadá s nimi :)

iriss (neověřeno) | Pá, 05/29/2015 - 20:57

No výběr matrace do postýlky pro malou bylo fakt peklo.. jeden prodejce že máme koupit takovou, že ta je nejlepší, druhý že tahle je blbá ať koupíme takovou.. hrůza.. každý říkal fakt něco jiného.. nakonec jsem si vybrali máme doma http://www.matracetropico.cz/matrace-amalka.html malá je spokojená.. už ji to chození po obchodech nebavilo.. tak jsem vybrali právě tady na těch stránkách

Emička (neověřeno) | St, 03/18/2015 - 09:16

Já jsem nedávno taky vybírala matraci do dětské postýlky, a po dlouhém přemýšlení jsem zvolila matraci MIMI od Slumberlandu http://www.slumberland.cz/mimi.html s kokoslatexovou deskou uprostřed. Má pratelný potah, což je obrovská výhoda, jsem s ní spokojená :-)

Další zajímavé články

Robotický vysavač je výmysl 21. století, jehož existenci nejvíce ocení hospodyňky a všichni ti, kdo chtějí mít zase o jednu domácí práci, v tomto příp…
Dáváte-li při spaní v přírodě přednost noclehu ve stanu, oceníte řadu vlastností. Například možnost stan rychle a jednoduše rozložit, postavit a složi…