Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat diktafon

24. Únor 2014

Diktafony byly odjakživa oblíbenou pomůckou především špehů a přírodovědců, kteří si nahrávali zvuky zvířat. V dnešní době jsou diktafony stále populární, toto drobné zařízení lze využít jako skvělý důkazní materiál při různých jednáních, ale také jako bezpečnostní prvek nebo při nahrávání přednášek. Ačkoliv má každý moderní telefon v sobě diktafon zabudovaný, tak je jejich kvalita nesrovnatelná s klasickými diktafony, které poskytnou snadné ovládání a perfektní zvukový záznam. Nejpopulárnější jsou digitální diktafony, které si představíme prvně. Jak vybrat diktafon?

1

1.
Paměť
Vyberte si diktafon, který bude disponovat dostatečně velkou interní pamětí. Pokud vám paměť stačit nebude, tak zvolte diktafon na paměťové karty. Jedná se o nejlepší možnost, se kterou můžete karty měnit a sami si určovat celkovou kapacitu nahraného zvuku.

2.
Formát
Diktafon by měl poskytnout základní formáty nahrávání. Výběr orientujte i podle formátu, který potřebujete vy, základem by měly být formáty MP3/4, WMV, WAV aj.

3.
Připojení a propojení
Pro snadnější práci s nahraným zvukem by měl jít diktafon propojit s počítačem. Jestliže plánujete připojovat i externí mikrofon, či cokoliv jiného, tak se přesvědčte, zda-li má k tomu uzpůsobené konektory.

4.
Kompatibilita
Zjistěte si možnosti softwaru, moderní bývá převod mluveného projevu do psaného a další moderní programy, které by měly být podporované. Jestliže si nahráváte přednášky na VŠ, tak se na tuto vlastnost zaměřte.

5.
Baterie
Vybírejte si modely, které vám poskytnou výdrž baterie na alespoň 10-15 hodin aktivního nahrávání.

6.
LCD displej
pohodlí při ovládání vám poskytne i velký LCD displej, čím větší displej, tím bude vaše práce se zvukem přehlednější.

7.
Detekce zvuku
Vybírejte si modely s nejlepší citlivostí zvuku a s funkcí detekcí zvuku. Díky této funkci bude diktafon nahrávat pouze v momentě, kdy bude nějaký hluk nebo zvuk. Zamezí to nahrávání ticha a ušetří vám to paměť.

8.
Analogový diktafon
Analogové diktafony jsou opakem těch digitálních. Nahrávají zvuk na kazetu a nabídnou nejlepší nahrání zvuku, cenová relace nejkvalitnějších modelů se pohybuje kolem 10000kč. Takové diktafony jsou určeny pro dokonalé nahrání zvuku, který je zcela nezpochybnitelný, jelikož je nahráván na magnetickou pásku kazety. Je velmi oblíbený pro použití jako důkazní materiál. Při výběru analogového diktafonu se soustřeďte na citlivost mikrofonu, turbo převíjení kazety a přítomnost LCD displeje.

Autor: chorche
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak vybrat 3D televizi
Jelikož jde doba stále dopředu, tak se zvyšují i požadavky na televize. Běžné televize už nikoho nezaujmou, moderní jsou 3D televize. Pokud televizi s…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat videokameru
Při výběru digitální videokamery zohledňujeme cenu přístroje a užitné funkce, které jsou pro nás klíčové. Pro příležitostné zachycení zajímavých okamž…
Obrázek není k dispozici
Jak vybrat DVD rekordér
VHS rekordéry nahradily mnohem modernější DVD rekordéry, díky kterým si můžete nahrát film anebo pořad, který jste propásli anebo který vás zaujal. V…
Jak vybrat ty pravé trekové boty?
Aktivní trávení volného času je rok od roku populárnější. Aby také ne. Životní styl většiny z nás je dnes náročný spíše duševně než fyzicky. Často jsm…