Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat dítěti vhodné křestní jméno | rodičovství

07. Červen 2022

Jak vybrat dítěti vhodné křestní jméno | rodičovství. Zatímco někteří budoucí rodiče vyberou křestní jméno dítěte snadno a k oboustranné spokojenosti, jinde je to velké téma. Nejenže se každému líbí jiné jméno, ale ještě k tomu v rodinách panují různé názory na to, jaké se hodí a jaké ne. Někdy jsou totiž kombinace křestního jména a příjmení přinejmenším zvláštní. Bohužel, někdy jsou pak naši potomci terčem posměchu a to z mnoha různých důvodů. Jak tedy postupovat, když vymýšlíme jméno pro budoucího potomka?

1

Pokud už vaše příjmení obsahuje souhlásku „r“ nebo „ř“, popřemýšlejte, jestli je vhodné, aby se objevovala i v křestním jménu. Zejména když malé dítě neumí tyto hlásky vyslovit, může to být pro něj problém.

Jestliže je příjmení hodně dlouhé, snažte se, aby alespoň křestní jméno bylo dvou nebo tříslabičné.

2

Zrovna tak si dejte pozor, aby poslední slabiky jména a první slabiky příjmení netvořily nějaké nevhodné, dvojsmyslné nebo komické spojení. Všichni rodiče se snaží vybrat pěkné jméno, ale někdy se stane, že spolu s příjmením může vzniknout taková kombinace, která bude vyvolávat posměch nebo nevhodné poznámky.

I když jsou v módě čas od času poměrně exotická křestní jména, zamyslete se nad tím, zda dobře ladí k příjmení. Platí jako v předchozím bodě – nechceme dítě vystavit posměchu nebo komplikacím při vyslovování, když se bude komukoli představovat.

3

Někteří rodiče dávají dětem, hlavně holčičkám, zdrobnělé varianty jmen. U malého dítěte je to půvabné, ale u dospělé ženy to může vypadat nepatřičně. Zrovna tak pojmenovat potomka podle hlavního hrdiny momentálně slavného televizního seriálu se může ukázat jako nevhodný přešlap.

Myslete na to, že jméno by mělo být pokud možno takové, aby se dítěti jednou líbilo. To sice v okamžiku, kdy mu ho dáváme, zcela spolehlivě neodhadneme, nicméně je lepší vybrat takové, které nepodléhá příliš módním vlivům. Dbejme na to, aby se dobře vyslovovalo a s příjmením tvořilo harmonický celek, pokud jde o výslovnost, délku a význam.

Pro inspiraci se podívejte na web, kde existují seznamy křestních jmen pro dívky i pro chlapce včetně podrobnějšího výkladu.

Ideálním pomocníkem může být i encyklopedie křestních jmen od  Václava Rameše Po kom se jmenujeme?

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak začít s příkrmy
Příkrmy jsou velmi diskutované téma a názory na to, kdy s nimi začít a jak je zavádět, se liší. Je na každém, jak se rozhodne. Nejde jen o to, kd…
Jak čerpat otcovskou dovolenou
Tento rok začala platit jedna nová sociální dávka, a to otcovská poporodní péče, zjednodušeně řečeno otcovská dovolená. Nárok na čerpání vznikl novope…
Jak vyrobit divadlo z papíru (s dětmi)
Návod na svépomocnou výrobu papírového divadla nemá umělecké ani řemeslné ambice. Je to jen nápad, jak užitečně zabavit děti třeba v době prázdnin. Pa…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.