Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat vhodného pediatra | rodičovství

08. Únor 2022
Jak vybrat vhodného pediatra | rodičovství

Jak vybrat vhodného pediatra | rodičovství. Ještě než těhotná žena porodí, měla by si najít dobrého pediatra. Tento lékař se bude o miminko starat po příchodu z porodnice až do jeho dospělosti. Jak tedy postupovat při výběru dětského lékaře? Co zohlednit a na co klást důraz?

1

Ideální je, když se rodiče domluví s pediatrem ještě předtím, než děťátko přijde na svět. Jakmile se maminka s novorozencem vrátí z nemocnice domů, měla by vědět, k jakému lékaři jít a neztrácet zbytečně čas jeho vytipováváním, hledáním a vyřizováním potřebných náležitostí. Když si ho žena najde během druhého trimestru, je to velká výhoda pro případ, že by došlo k předčasnému porodu. Stačí na to ale i poslední tři měsíce těhotenství.

Řada maminek stále dává přednost tomu, aby ordinace dětského lékaře byla co nejblíž. Vede je k tomu přání, aby byl odborník po ruce, kdyby se něco naléhavého stalo, a je to logický argument.

2

Není to ale jediné kritérium výběru. V první řadě si ověřte, kteří lékaři přibírají nové pacienty. A samozřejmě je nutné mít jistotu, že toto zdravotnické zařízení má podepsánu smlouvu s vaší pojišťovnou a s pojišťovnou vašeho děťátka. I na těchto zdánlivě formálních maličkostech hodně záleží.

A pak pátrejte dál. Nejlepší jsou osobní zkušenosti. Proto se přeptejte rodičů ve svém okolí, jakého pediatra doporučují, a proč. Na internetu vyhledejte v diskusích další dostupné zkušenosti a reference týkající se lékaře, kterého jste si vytipovali. Je dobré vědět, jak je dostupný po telefonu, jaké má ordinační hodiny a třeba i to, do jaké míry je komunikativní. Některé maminky chtějí být maximálně informované a záleží jim na tom, aby měly od lékaře dostatek informací.

3

Zjistěte, jestli tento lékař vyhovuje vašim představám o tom, jak by měla vypadat péče o vašeho potomka. Někdy toho pravého najdete až ve vzdálenější ordinaci. V takovém případě si ověřte, jak dlouho vám trvá cesta k němu pro případ, že byste potřebovali řešit akutní problém. Rodiče také zajímá, jak je ordinace vybavená a jestli je dobře přístupná pro případ, že nepřijedete autem, ale použijete kočárek.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak motivovat dítě k pracovním návykům
Jak motivovat dítě k pracovním návykům
Dítě a pracovní návyky – to je cílený komplex činností a jeden z dílčích aspektů k získávání trvalých dovedností již v předškolním věku dítěte. Ty se…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.