Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat domácí pekárnu

17. Březen 2017

Domácí chleba přináší mnoho výhod, vyjde vás mnohem levněji, než ten kupovaný, a také víte, z čeho je upečený. V domácí pekárně však nemusíte péct pouze chleba, ale třeba také sekanou. Domácí pekárna pomáhá s tvorbou mnoha těst a je dobrým pomocníkem tam, kde je nutná nějaká dieta (např. bezlepková). Domácích pekáren máte dnes mnoho druhů, a proto pro naprostého laika může být těžké se v nich vyznat. Pokud s jejím výběrem váháte, poradíme vám.

Co je potřeba

• Kolik vás je v domácnosti • Co chcete v pekárně péct • Jaký máte prostor • Kolik peněz chcete do pekárny investovat

1

Dříve, než se vrhnete na výběr domácí pekárny, rozmyslete si, kolik financí chcete do pekárny investovat. Na trhu jsou totiž dostupné pekárny již za 900 korun, ale také i za 5000 korun.

2

V druhé řadě si pak dobře promyslete, jak velkou pekárnu chcete. V prodeji jsou totiž pekárny, které pečou 500gramový chleba, ale také i dvou kilogramové. Všeobecně se udává, že rodina o 4 členech ocení domácí pekárnu o obsahu 1200 až 1300 gramech.

3

Jisté dilema vám může u domácí pekárny vyvolat skutečnost, že se prodávají pekárny s jednou hnětací metlou a se dvěma metlami. Počet metel úzce souvisí s pečící nádobou. Pekárna se dvěma metlami peče na šířku a chleba se tedy podobá tomu Moskevskému (kvádr), na rozdíl pekárna s jednou metlou pak peče krychle. Všeobecně, pekárna se 2 metlami je větší, než ty pekárny s jednou hnětací metlou.

4

Domácí pekárnu si dále vybírejte podle toho, zda v pekárně chcete péct pouze chleba anebo máte v plánu v pekárně tvořit těsto. Existují i speciální pekárny, které mají zvláštní program na výrobu celozrnného chleba. A věděli jste, že v pekárně můžete vyrobit také marcipán, mléčnou rýži, marmeládu, sekanou anebo třeba dort? K tomu všemu však potřebujete určité programy, s nimiž se jednotlivé typy domácích pekáren liší.

5

Při nákupu si pekárnu si důkladně prohlédněte. Zvýšenou pozornost věnujte displeji a textu programů, které ne vždy bývají v češtině.

6

Domácí pekárnu také vybírejte také podle velikosti tak, aby se vám vešla do kuchyně a nikterak v ní nepřekážela.

7

U domácí pekárny si také všímejte výkonu, tj. kolik energie v průběhu pečení spotřebuje. Domácí pekárna obvykle spotřebuje okolo 480 W za hodinu. Doba programu 3 hodiny 30 minut ve skutečnosti představuje skutečný čas pečení okolo 51 minut, za tu dobu dojde tedy k finální spotřebě 0,40 kW, což při ceně 4,64 za 1 kW vás jedno pečení vyjde na 1,9 korun. (Propočet je samozřejmě nepřesný, ale pro pro orientaci postačí.)

8

Samozřejmě, že výběr domácí pekárny by měly ovlivnit i boční funkce, které vám umožní pečení si ještě více vychutnat. Jde např. o odložený start, díky němuž se můžete ráno těšit na čerstvý chléb. Večer si vše uchystáte, pekárnu nastavíte a ona se sama spustí přesně tak, abyste se ráno po probuzení dočkali teplého chleba. Obdobně je to také s možností nastavit si propečení kůrky (někdo má rád kůrku světlejší, jiní tmavší a křupavější). Dozajista zajímavou funkcí je i možnost údržby teplého pečiva i po dopečení. Nabídka funkcí se u jednotlivých pekáren liší, výběr je zde pak už jen na vašich preferencích.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Jak udělat banánový chléb
Výborný jako dezert. Tak to je banánový chléb. Možná vám tato kulinářská kombinace nepřijde na první pohled po chuti, ale věřte, nebo ne, banánový chl…
Jak upéct chleba v pekárně | rady
Jak upéct chleba v pekárně | rady. Poradím vám jak na vynikající tmavý (žitný) chleba o váze 700 g. Pořídili jste si domácí pekárnu na chleba? A hledá…
Jak vybrat kuchyňskou váhu
V žádné správné kuchyni nesmí chybět kuchyňská váha. Pouze s pomocí váhy můžeme správně odměřit ingredience potřebné k vytváření různých pokrmů. Stejn…
Jak vybrat 3D televizi | rady
Jak vybrat 3D televizi | rady. Jelikož jde doba stále dopředu, tak se zvyšují i požadavky na televize. Běžné televize už nikoho nezaujmou, moderní jso…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.