Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat elektrokolo

08. Červen 2021

Elektrokolo je jedním z nejlepších dopravních prostředků do města. Zapomeňte na přeplněnou hromadnou dopravu i na úmorné čekání v kolonách. S elektrokolem můžete přejet celé město během pár chvil – a ani se u toho nezapotíte, takže nemusíte řešit, jestli je ve vašem cíli dostupná sprcha. Elektrokolo je vhodné pro lidi všech věkových kategorií, kteří potřebují být mobilní a je pro ně důležitý ekologický dopad chování jednotlivců, stejně jako osobní pohodlí. Elektrokola jsou dneska velmi moderním dopravním prostředkem a dělí se rovnou do několika kategorií. Každá z nich je vhodná pro jinou příležitost i jiný typ cyklisty. Jak vybrat to správné elektrokolo právě pro vás?

1

K čemu chcete elektrokolo používat?

Stejně jako obyčejná kola i ty s elektrickým pohonem se dělí na kola horská, krosová či městská. Proto byste si měli v první řadě zodpovědět otázku, k čemu kolo chcete využívat. Pokud chcete pohodlný dopravní prostředek, který vás dopraví do práce či školy, jasnou volbou je městské elektrokolo. Horské elektrokolo je naopak pro nadšence do přírody, kteří si nejvíce užívají svobodu jízdy v terénu. Krosová varianta je pak ideálním kompromisem pro člověka z města, který si občas zajede rád na výlet i do náročnějšího terénu.

2

Doba dojezdu

Jedním z poměrně častých faktorů, kterými se lidé při výběru elektrokola řídí, je doba dojezdu. Ten můžete ovlivnit správným stylem jízdy a péčí o baterii, ale klimatické podmínky jako je například síla větru či teplota nemáte ve své moci.

Nejmodernější a nejkvalitnější baterie jsou 36V lithium-iontové baterie. Spojují v sobě totiž tři nejžádanější vlastnosti baterií do elektrokol. Téměř nic neváží a mají velmi dlouhou výdrž i životnost. Samovybíjení těchto baterií je minimální. Elektrokola s touto baterií se tak hodí pro sváteční stejně jako pro vášnivé cyklisty.

3

Systém pohonu

Zadní motor je spíše zastaralejší variantou elektrokola, přesto se s ním můžete setkat i dnes. Tato verze asistuje se šlapáním podle zvoleného režimu. U moderních elektrokol je naopak velmi rozšířený systém ovládání tlakovým snímačem. Co to znamená? Asistence elektromotoru není závislá na vašem nastavení, ale na intenzitě šlapání.

4

Na vzhledu také záleží

U investice typu elektrokola samozřejmě záleží i na vzhledu. Možná si ještě pamatujete elektrokola z dávné minulosti, kdy se podobala spíše než kolu takovému cyklistickému Frankensteinovu monstru. To už naštěstí dávno neplatí. Elektrokola jsou od těch klasických téměř k nerozeznání a jejich design tak můžete vybírat podle stejných parametrů jako u kol klasických.

Návod obsahuje komerční sdělení.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybrat blatníky na horské kolo?
Spousta lidí zastává názor, že na sportovní horské kolo žádné blatníky nepatří. Jenže právě na horském kole se nevyhnete blátu a vodě. Zkuste si jet t…
Jak vybrat dětskou helmu na kolo
Bezpečnost na kole je tím nejdůležitějším pro malé i velké cyklisty. A nejdůležitějším bezpečnostním prvkem je bez nejmenších pochybností cyklistická…
Jak připravit jízdní kolo na sezónu
Jak připravit jízdní kolo na sezónu | rady a tipy. Jaro se blíží a s ním i první vyjížďky na kole. Ať už bicykl používáte jen pro přepravu do práce, n…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.