Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat ledničku

28. Únor 2020
Jak vybrat ledničku

Jak vybrat ledničku | rady a tipy. Různé velikosti, provedení, doplňky. Jak se vyznat ve výběru nové lednice a jak koupit tu, která Vám bude vyhovovat?

1

Velikost

Jedním z nejdůležitějších kritérií pro výběr ledničky je pochopitelně její velikost. Zatímco nejmenší lednice nabízí objem okolo 70 litrů a mají půl metru, ty největší disponují až 350 litry a měří přes dva metry. Vezměte v úvahu, kolik osob žije v domácnosti a na každého člena počítejte minimálně 55 litrů. K získání konečného objemu přičtěte rezervu zhruba 20 litrů.

2

Vestavné lednice

Pokud si plánujete zařizovat kuchyň na míru, pak možná zvažujete instalaci vestavné lednice, která může mít podobu kuchyňské skříně a perfektně tak zapadne do vysněné kuchyně. Počítejte ale s vyššími pořizovacími náklady, které narostou až o polovinu.

3

Volně stojící ledničky

Ve většině případech stále vítězí volně stojící chladnice, které se dělí na základní typy, a to na monoklimatickou chladničku, tedy bez mrazáku, a dále kombinovanou a americkou. Monoklimatická se hodí spíše pro jednotlivce, případně do kanceláře, zatímco americkou lednici preferují větší rodiny, jelikož kromě lepšího přístupu k potravinám poskytuje velkorysý a přehledně organizovaný prostor.

K nejvíce využívaným ledničkám patří tzv. kombinované, které bývají levnější než ty americké, ale přitom také mají mrazák. Jestli patříte mezi zákazníky, kteří hledají kompromis, kombinovaný typ Vás určitě nezklame.

 

4

Energetická náročnost

Do celkové ceny provozu se promítá i energetická třída Vaší ledničky. Absolutně nejúspornější je třída A+++, jejíž provoz vyjde na pár korun denně. Se snižujícím se počtem plusů pak stoupá náročnost a tím i cena provozu. Dále existují kategorie B, C a D. Nekoukejte tedy jen na pořizovací cenu lednice, ale i na informace týkající se provozu, v celkové částce zaplacené za používání lednice to totiž je znát.

Každá chladnička by na sobě měla mít energetický štítek, podle kterého příslušnou kategorii snadno identifikujete.

5

Doplňkové technologie

K většímu komfortu přispívá například přítomnost nulové zóny, ve které se teplota udržuje na nule, což zaručuje delší čerstvost potravin. Mezi další technologie patří systém No Frost, tedy nenámrazový systém, popřípadě kontrola vlhkosti či systém rychlého chlazení nápojů. Za všechny tyto doplňky si pochopitelně připlatíte.

6

Povrchové úpravy

Na vnitřní úpravu povrchu se často používá stříbro. Díky němu se eliminuje přítomnost bakterií a plísní, a jídlo se nekazí.

Obzvláště u nerezových ledniček se vyplatí investovat do tzv. oleofobní vrstvy umístěné na dveřích, která zabraňuje roznášení mastnoty a tvorbě otisků prstů. Předejdete tak nutnosti častého čištění.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uspořádat kuchyň | rady a tipy
Jak uspořádat kuchyň | rady a tipy
Jak uspořádat kuchyň | rady a tipy. Kuchyně je místem, kde se nejvíce pracuje. Proto je zařízena nejvíce spotřebiči. Někdo ale třeba nemá tolik…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy
Jak odstranit vodní kámen | tipy. Vodní kámen se usazuje na stěnách nádob, kde zůstává voda, která je různě zahřívána anebo také i ochlazována. Vzniká…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.