1

Jako první bereme v potaz typ podlahy. I robotické vysavače mají svá maxima a hodí se spíše na tvrdé podlahy (PVC, plovoucí podlahy, laminát, vinyl, dlaždice apod.), případě na koberce s vláknem, které nepřesahuje 1,5 cm na výšku. Ani nejdražší robotický vysavač si neporadí s koberci s vyšším chlupem.

2

Rozloha a členitost jsou jedny z nejčastějších chyb, které lidé během výběru robotického vysavače dělají. Nejčastěji však kupují levnější modely, které jsou určeny pro malé místnosti a navigačně na větší rozlohy zkrátka nestačí. U dražších vysavačů počítejte s tím, že si poradí s hodně členitými byty, díky vysoce kvalitní navigaci a senzorům až do rozlohy 180 m2 (rekordman dokonce i přes 400 m2). U levnějších modelů počítejte s tím, že jsou upraveny do místností či bytů o rozloze kolem 60 m2. Chcete vědět, do jak velkého prostoru jsou vhodné ty nejlepší robotické vysavače, doporučujeme přečíst recenze na webu Rankito.cz.

3

Sací výkon je nejčastějším argumentem, proč si nekoupit robotický vysavač. Ovšem čísla klamou. Tradiční vysavače musí dopravit prach skrze dlouhou hubici, což již z principu vyžaduje vyšší výkon. Naopak u robotických vysavačů je nádobka na prach ihned za sacím otvorem. Výkon robotických vysavačů je dostačující.

4

Filtrace je rovněž kritériem, ve kterém byste se měli minimálně orientovat. Buď má vysavač vlastní prachové filtry nebo tzv. HEPA filtr, které jsou nejúčinnější a dokážou odfiltrovat i částečky prachu velké 0,0003 milimetru. Jsou tudíž vhodné pro alergiky a astmatiky. Nevýhodou je, že se musí alespoň 1x za 3 měsíce vyměnit, což zvyšuje náklady na provoz robotického vysavače.

5

Navigace je dalo by se říci alfou a omegou uvnitř. Na základě navigace a senzorů se robotický vysavač pohybuje po místnosti a určuje nejefektivnější trasu vysávání. Většina levnějších modelů cestuje skrze vaši místnost zcela náhodně bez jakékoliv logiky (navíc vysaje v průměru jen 70% místnosti). Dražší vysavače využívají laserové, infračervené či ultrazvukové senzory, GPS navigaci nebo zabudovanou kameru. Díky tomu dokážou fungovat efektivně, rychleji, nenaráží do nábytku a obvykle jsou schopny vyluxovat až 98% plochy místnosti. Nikdy ovšem nebude dosaženo 100%, to ostatně není ani při klasickém luxování.

6

Chcete-li vybrat dobře, doporučujeme vyhledat například test robotických vysavačů od nezávislých organizací, kde se můžete nechat inspirovat, číst recenze zákazníků a dbát na svůj selský rozum.  

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (2 votes)