Co je potřeba

rotoped

1

Typ rotopedu

Rotopedy se dělí na dvě skupiny: manuálně ovládaný rotoped a ergometr, který umožňuje například variabilní nastavení tratě. Ergometr dokáže také velmi efektivně měřit výsledky cvičení, automaticky nastavuje zátěž a je velmi výhodný při kardio cvičeních. Nevýhodou je samozřejmě jeho vyšší cena.

2

Konstrukce rotopedu

Při výběru rotopedu vždy volte tím masivnější konstrukci čím větší je vaše váha. V případě, že bude na stroji cvičit více členů rodiny, vybírejte rotoped podle toho nejtěžšího. Rotoped si vždy vyzkoušejte. Při jízdě by se neměl viklat ani působit dojmem, že se brzy převrátí. Důležitá je také tzv. boční stabilita. Rotoped musí pevně sedět na svém místě, i když na něj nasedáte a to i v případě, že by na něj nasedal váš obézní strýček Hugo.

Pozornost věnujte i doporučené maximální výšce cvičence a maximální možné zátěži přístroje. Vždy byste měli mít alespoň 10-15 kg rezervu. Pro všechny případy.

3

Sedlo a řídítka rotopedu

Základním parametrem při výběru rotopedu by měla být polohovatelná řídítka. Při cvičení na rotopedu se musíte cítit pohodlně, jinak klesá efektivita i zdravotní účinky cvičení.

Sedlo by mělo být nastavitelné do výšky a v lepším případě také do délky. Přednost dávejte anatomicky tvarovaným sedlům a pokud si chcete posedět opravdu pohodlně, poohlédněte se po gelovém materiálu. Na velikosti sedla až tak nezáleží. Opět platí, že se na něm musíte cítit pohodlně. Rozhodně neplatí, že čím větší sedlo, tím lepší!

4

Zátěžové kolo rotopedu

Tady platí, že čím těžší, tím lepší. Obvyklá hmotnost zátěžových kol se pohybuje mezi 4-10 kg. Cokoliv lehčího je podezřelé. Lehká kola mají problém s plynulostí pohybu a efektivitou prováděného cvičení.

Důležité je, aby zátěžové kolo mělo stabilní středové uložení. To je důležité především tehdy, hodláte-li rotoped používat pravidelně. Nejkvalitnější bývají kola uložená v kuličkových ložiskách.

5

Brzdný systém pro rotopedy

páskový a čelisťový brzdný systém
výhody: levný, jednoduchý
nevýhody: hlučný a nepravidelný chod

magnetický brzdný systém
výhody: tichý a pravidelný chod
vyšší cena

indukční brzdný systém
výhody: špička na trhu, neobsahují pohyblivé části, tichý a pravidelný chod
nevýhody: vyšší cena

6

Pedály na rotopedu

Pedály by měly být především dostatečné dlouhé i široké. Při šlapání si nesmíte připadat, jako když jedete na dětské tříkolce. Pedály by měly mít protiskluzovou úpravu, případně pásky pro přichycení bot. Pásky mají i tu výhody, že se můžete při cvičení lépe opřít a díky tomu zapojíte více svalových skupin.

7

Ostatní příslušenství rotopedu

Je jen na vás, jaké další vybavení by měl váš rotoped mít. Můžete volit mezi snímačem tepové frekvence nebo více čí méně multifunkčním počítačem. Obojí je výhodné především tehdy, hodláte-li na rotopedu zhubnout.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4
Average: 4 (2 votes)