Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vypěstovat čajovník čínský ze semen | rady

Jak vypěstovat čajovník čínský ze semen | rady

Jak vypěstovat čajovník čínský ze semen | rady. Čaj je hned po vodě nejrozšířenějším nápojem na světě. Lahodný nálev se získává z listů rostliny čajovníku, původem z daleké Číny. Čajovník je tedy rostlina subtropická, ale není těžké vypěstovat si vlastní sazenice i v našich podmínkách. Stačí znát pár triků.

Co je potřeba

semena čajovníku

1

Výsev semen čajovníku

Čajovníková semena jsou kulatá a poměrně tvrdá. Velmi rychle ztrácejí klíčivost, proto je dobré opatřit si co nejčerstvější várku. Obal semen jemně narušíme, nejlépe to jde nožem, a ponoříme je na 2 až 3 dny do vody při pokojové teplotě. Poté můžeme vysévat. Prodej semen čajovníku naleznete například na webu www.osiva-semena.cz. Volíme lehký propustný substrát s nízkým obsahem vápníku – stačí obyčejná rašelina. Květináč umístíme do polostínu a umírněně zaléváme. Při teplotě 20 až 25°C se malé rostlinky objeví do čtyř týdnů.

2

Přesazování čajovníku

Vyklíčené rostlinky pomalu zvykáme na slunce. Jejich konečné umístnění by mělo být světlé bez přímého slunečního záření. Jakmile dorostou 3 až 5 cm výšky, přesazujeme je do samostatných květináčků. Substrát používáme stejný jako pro výsev, ale na dno květináčů umístíme drenážní vrstvu ze štěrku nebo keramzitu, abychom zabránili přemokření.

3

Pěstování čajovníku čínského

Přesazené rostliny potřebují hojnou zálivku (půda by neměla nikdy vyschnout), ale zároveň jsou náchylné na přemokření. V misce by proto nikdy neměla stát voda více než několik hodin. V době vegetačního období často hnojíme speciálními přípravky bez přídavku vápna. V období od května do září můžeme keříky umístit i na balkón nebo zahradu. V zimě zase nezapomene rostliny pravidelně rosit. Suchý vzduch totiž dokáže nepěkně znetvořit listy. Dbáme také na dostatek světla. I přes všechnu péči obvykle čajovníky u nás v zimě opadávají a churaví, na jaře se ale zase brzy vzpamatují.

4

Sklizeň čajovníkových listů

Poprvé rostlinu zaštípneme, jakmile dosáhne 12 cm výška – cca po 7 – 8 měsících pěstování. První sklizeň čerstvě vyrašených čajových lístků provádíme při výšce 18 – 20 cm. Sesbírané listy spaříme horkou vodou a získáme zelený čaj. I když chuť získaného čaje, vzhledem k našim podnebním podmínkách asi nebude tak vynikající, pití vlastnoručně vypěstovaného čaje má přece jenom své kouzlo. A když se budete o svou rostlinku dobře starat, ochotně vám po několika letech vykvete jemně vonícími bílými květy, které se můžete pokusit opylovat a získat tak další semena.

Autor: notburga
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat konifery ze semen | rady
Jak pěstovat konifery ze semen | rady
Jak pěstovat konifery ze semen | rady. Pěstovat konifery ze semen a ještě k tomu na balkóně nebo na zahradě? Proč ne!? Stačí kvalitní semena a odpovíd…
Jak pěstovat orchideje doma | rady
Jak pěstovat orchideje doma | rady
Jak pěstovat orchideje doma | rady. Pestré květy exotických orchidejí zdobí parapety stále více domácností. Nesprávná péče a mnoho začátečnických chyb…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.