Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vybrat správnou dětskou obuv

04. Květen 2019

Dětská noha roste velmi rychle a rodiče si často nevědí rady, jaká obuv je pro jejich děti nejvhodnější a pořízení dětských botiček často zanedbávají. Správný nákup je přitom velmi důležitý, protože nevhodný výběr může vést až k deformacím dětské nohy.

1

Každý nákup dětské obuvi je třeba začít přeměřením nohou dítěte, protože jejich velikost roste velmi rychle. Správné při měření je také to, aby mělo dítě ponožku nebo punčochu, kterou bude v botě nosit.

2

U správné délky se musí kontrolovat místo vpředu před prsty, kde by mělo zůstat 10 až 15 mm místa. To slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při chůzi a pro růst nohy.

3

Šířka obuvi se určuje podle obvodu nohy v místě prstních kloubů. Šířka je u výběru velmi důležitá, slouží například i ke správnému obouvání. Úzká bota omezuje krevní oběh, v široké obuvi zase noha klouže a poškozuje prsty tlakem na obuv.

4

Špička obuvi by měla být prostorná a kulatá, aby nedošlo k deformaci prstů.

5

Boty by měly být pevné, vhodný je pásek přes nohu a pevná pata. Nejmenším dětem kupujte pouze kotníčkovou obuv.

6

Podpatek by měl být co nejnižší nebo vůbec žádný.

7

Každá obuv by měla být před zakoupením vyzkoušená. Je třeba, aby si dítě vyzkoušelo obě boty a prošlo se v nich po prodejně. Při zkoušení musí být obuv patřičně zašněrovaná. Při chůzi sledujete, zda obuv dítěti neklouže z paty.

8

Materiál obuvi by měl být měkký, prodyšný, absorbující vlhkost a přizpůsobující se anatomickému tvaru nohy. Vhodné je tedy vybírat obuv, která je vyrobená z přírodních materiálů.

Vyvarujte se obnošeným botám - dítěti totiž hrozí kožní nemoci (například plísně) anebo deformace nohy. Dáváme pozor na nekvalitní šití, vybouleniny ve stélce, na nevhodné umístnění švů v oblasti palcového či malíkového kloubu, vystouplé spojení vrchových materiálů, sledujeme rovněž umístění ozdob, spon a přezek, které mohou při chůzi tlačit nebo poranit.

Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak naučit dítě čistit si zuby | rady
Jak naučit dítě čistit si zuby | rady. Dětští zubaři si stěžují, že úroveň dětských zoubků je katastrofální. To, že za to může genetika je sice pěkné,…
Jak správně pečovat o boty
Nabídka obuvi je v našich obchodech obrovská. Když si kupujeme boty, chceme, aby byly nejenom pohodlné, ale aby také dlouho sloužily. Zejména když byl…
Jak oblékat dítě do školky
Jak obléknout dítě do školky může být dilema mnoha rodičů. Je však potřeba vycházet z přirozených potřeb dítěte, jež si hraje, pohybuje se, skáče, cvi…
Jak vybrat zdravou obuv
Zdravá obuv je taková, která dává nohám oporu, netlačí, nezpůsobuje otlaky a oděrky, umožňuje přirozený pohyb. Jedním slovem, zdravá obuv musí dobře p…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.