Přejít k hlavnímu obsahu

Jak správně pečovat o boty

Nabídka obuvi je v našich obchodech obrovská. Když si kupujeme boty, chceme, aby byly nejenom pohodlné, ale aby také dlouho sloužily. Zejména když byly drahé nebo nám trvalo dlouho, než jsme takzvaně kápli na takové, po nichž jsme dlouho toužili. Víte, jak o jednotlivé druhy obuvi pečovat? Jiný přístup vyžaduje syntetický materiál, jinak se chováme ke koženým botám a odlišnou péči potřebuje obuv sportovní a outdoorová.

Co je potřeba

  • Suchý a vlhký hadřík
  • Kartáč na čištění obuvi
  • Krém nebo vosk na boty
  • Rukavice
  • Podložka
1

V první řadě je důležité respektovat, k čemu je obuv určená. Jinou zátěž vydrží pánské kožené polobotky ve srovnání s bytelnou turistickou obuví určenou do hor, kde máme zcela jiné nároky a očekávání. Vycházejme tedy z předpokladu, že obuv nosíme do terénu, který nám výrobce doporučuje. I tak je ale nutné o ni pečovat.

Pokud výrobce doporučuje boty před prvním použitím naimpregnovat, udělejme to přesně podle návodu, a to vhodným preparátem.

Asi nejvíce pozornosti budeme věnovat botám koženým. Bývají drahé, ale zase dlouho vydrží. Proto bychom hladkou kůži měli pravidelně zbavovat nečistot. Někdy stačí suchý hadřík, jindy sáhneme po vlhkém hadříku. Boty pravidelně krémujeme, a to výlučně přípravkem, který je k tomu určený.

U semišových bot opatrně s vodou. Místo mokré houbičky nebo hadříku sáhněme raději po šetrném gumovém kartáčku. Když chcete, aby barva dlouho vydržela nezměněná, zkuste vhodný bezbarvý lak na tento typ obuvi.

Syntetické materiály jsou na údržbu relativně nejjednodušší. Stačí je otřít vlhkým hadříkem a ošetřit přípravkem, který se hodí pro konkrétní druh materiálu.

Řada zákazníků si pořizuje boty, kde byl při výrobě použit textil. Opět postačí kartáček nebo vlhká houbička na odstranění špíny.

2

Obchody už nenabízejí pouze klasické krémy, ale také vosky, speciální impregnace, opravné krémy, lešticí pasty a další.

Staráme se pochopitelně také o podrážky, pravidelně je čistíme. Zbavit obuv nečistot ale nestačí. To je naprostý základ. Důležité také je, jak je doma skladujeme. Ideální je botník, aby byly v suchu a na svém místě. Než je uložíme do krabic a uschováme pro příští sezónu, důkladně je nejenom vyčistíme, ale také vyvětráme. Nikdy nesmí být vlhké! Dbáme na to, aby boty měly dost místa, nedáváme je do menších krabic, jinak se zdeformují. Vyplatí se investovat i do napínáků, zrovna tak jako do různých druhů kartáčů podle toho, z jakých materiálů jsou boty vyrobeny.

  • Boty si obouváme pomocí obouvací lžíce, abychom šetřili patu, která bývá hodně namáhaná.
  • Tkaničky pravidelně rozvazujeme a zavazujeme, čas od času je vypereme.
  • A ještě maličkost na konec. Při čištění bot počítejme s tím, že je to práce špinavá, používejme proto rukavice. Vypodložme je proto alespoň novinami a mějme po ruce i mokrý hadr, abychom se mohli v případě potřeby otřít. Profesionálové čistí boty na klíně, s tím, že si je vypodloží speciální obuvnickou podložkou, která bývá vyrobena z velmi kvalitní kůže.
Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak upéct jarní muffiny
Muffin je druh pečiva menších rozměrů, který je bez polevy, nebývá příliš sladký a je určen ke konzumaci jednou osobou v rámci jednoho posezení. Tak j…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.