Přejít k hlavnímu obsahu

Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína

23. Červenec 2022
Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína

Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína. Kukuřičné vlasy nebo také hedvábí je vrstva obalující kukuřičný klas pod zeleným šustím. Kukuřičné vlasy se po staletí využívají jako bylinný lék v tradiční čínské a indiánské medicíně. Již dlouhou dobu se užívá jako léčebný prostředek v alternativní medicíně. Pokud se zajímáte o přírodní medicínu, čtěte dále a dozvíte se více.

Co jsou kukuřičné vlasy a kdy je sbírat?

Kukuřice se pěstuje na celém světě v mnoha druzích. Květy kukuřice jsou jednodomé, přičemž samčí i samičí květy jsou na jedné rostlině. Samčí květy produkují pyl a je to nejvyšší část rostliny – lata aneb známý chochol (třapec). Samičí květy se nacházejí v paždí listů a kukuřičné vlasy jsou čnělky (s bliznou) mající za úkol zachytit pyl ze samčího květu. Jsou nejprve světle zelené a později mění barvu ve žlutou, načervenalou a nakonec hnědou. Pro léčebné účinky se sbírají těsně před opylením a užívají se čerstvé nebo usušené.

Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína
Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína

Jsou vhodné pro každého?

Kukuřičné vlasy jsou pro většinu lidí bezpečné, užívání vyšších dávek by se měly vyvarovat těhotné a kojící ženy. Diabetici a lidé léčící se s vysokým tlakem nebo léky na ředění krve by také měli být opatrní a neužívat vyšší než doporučené dávky. Při aplikaci na kůži se u citlivých osob mohou projevit příznaky alergie – vyrážka, svědění.

Většina výzkumů považuje za bezpečnou denní dávku 10 g kukuřičných vlasů na 10 kg hmotnosti.

 

Co nálev obsahuje a kdy jej užívat? 

Nálev je významným zdrojem beta-karotenu, riboflavinu, thymolu, selenu, niacinu a dalších živin. Obsahuje také stigmasterol a sitosterol, které mají příznivý účinek v prevenci srdečních chorob a vysokého cholesterolu. Obsažené rostlinné kyseliny zlepšují stav pokožky a pomáhají regulovat hladinu glukózy. Pomáhá při následujících potížích: snižuje hladinu cukru v krvi, tlumí bolest při akutním dnovém záchvatu, je účinný při léčbě infekcí močových cest, podporuje trávení, dodává tělu vitamín K, odvodňuje (působí jako mírné diuretikum), aplikovaný na kůži mírní svědění a bolest po kousnutí hmyzem.

Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína

Jak připravit kukuřičný čaj

Na 200 ml vody stačí 1 polévková lžíce vlasů. Vodu s vlasy uveďte do varu v zakryté nádobě, jakmile začne voda vřít počkejte 10 minut, odstavte a nechte 15–20 minut louhovat. Čaj má zemitou, velmi mírně sladkou chuť, pro zlepšení můžete nápoj osladit lžičkou medu. Nálev můžete uchovávat v chladničce 2 dny. Dospělým se doporučuje 1 šálek 2–3× denně, dávka pro děti má být nižší. Nálev se nemá užívat před spaním.

Čaj podle Marie Treben

1 vrchovatou lžičku kukuřičných vlasů spařte 250 ml vařící vody. Krátce vylouhujte a pijte neslazený.

Tinktura z kukuřičných vlasů

6 lžic sušených vlasů zalijeme 200 ml vodky a necháme 14 dní louhovat. Pak přecedíme přes plátno a užíváme 2× denně kávovou lžičku.

Jak využít kukuřičné vlasy | alternativní medicína

Varování

Výše ​​uvedený článek má pouze informativní charakter a není zamýšlen jako náhrada za odbornou lékařskou pomoc. V případě jakýchkoli otázek týkajících se vašeho zdraví nebo zdravotního stavu vždy vyhledejte radu svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Autor: Mirka K.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kontryhel | rady a tipy
Jak využít kontryhel | rady a tipy
Jak využít kontryhel | rady a tipy. Kontryhel je bylinka známá jako zázrak pro ženy. Pokud vás trápí gynekologické problémy, poruchy menstruace či nep…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.