Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zacházet s nepotřebnými léky | rady

16. Červen 2020

Jak zacházet s nepotřebnými léky | rady. Co s léky, které nespotřebujeme, anebo co dělat s prošlými léky? Podle výzkumů se jich neadekvátně zbavuje značné procento lidí. Tito lidé si přitom neuvědomují, že tak ohrožují nejen další lidi, ale také i životní prostředí, protože léčebné preparáty jsou vlastně nebezpečným odpadem.

Co je potřeba

krabici
lékárnu
vědomosti
lednici

1

Léky dostanete, nebo si je koupíte, s cílem řešení nějakého zdravotního problému. Některé léky je ostatně dobré mít doma vždy po ruce, pro případ nečekaných událostí, jsou součástí vaší domácí lékárničky. Co však udělat s léky, které už nepotřebujete? Rozhodně je nevyhazujte do koše, ani je nesplachujte do záchodu. Je to nebezpečný materiál. Při zacházení s léky se vždy řiďte příbalovým letákem!

2

Pokud je na letáku napsáno, že po otevření je nutno lék spotřebovat anebo zlikvidovat do určitého data, je zapotřebí se tak k léku zachovat. Když se tyto léky stanou nepotřebnými, odneste je do lékárny.

3

V případě, že se jedná o léky předepisované opakovaně anebo jsou součástí léčby chronických onemocnění, uložte je do domácí lékárny, případně do lednice (pokud tomu tak předpis na letáku vyžaduje).

4

Kontrolujte svou domácí lékárnu! Hlídejte data spotřeby (exspiraci) a v případě prošlé exspirace lék z lékárny okamžitě vyřaďte. Vyřazené léky opětně odneste do lékárny, která je pošle specializované firmě na likvidaci léčiv. Tyto firmy pak takováto léčiva zničí přesně podle zdravotních předpisů, předpisů o zdravotním prostředí, podle zákonů České republiky a nařízení EU.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou | rady a tipy. Listy břízy bělokoré si můžete nasušit do zásoby a využít je nejen při jarní očistě ledvin a močový…
Jak zmírnit těhotenské nevolnosti
Jak zmírnit těhotenské nevolnosti | rady a tipy. První tři měsíce bývají pro nastávající maminku náročné. Uvědomuje si, že za pár měsíců, až porodí, s…
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Jak snížit cholesterol v těle | rady
Jak snížit cholesterol v těle | rady. Vysoký cholesterol v těle trápí velké množství lidí, a pokud mezi ně patříte, tak byste problém s jeho vysokou h…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.