Přejít k hlavnímu obsahu

Jak zacházet s nepotřebnými léky | rady

16. Červen 2020

Jak zacházet s nepotřebnými léky | rady. Co s léky, které nespotřebujeme, anebo co dělat s prošlými léky? Podle výzkumů se jich neadekvátně zbavuje značné procento lidí. Tito lidé si přitom neuvědomují, že tak ohrožují nejen další lidi, ale také i životní prostředí, protože léčebné preparáty jsou vlastně nebezpečným odpadem.

Co je potřeba

krabici
lékárnu
vědomosti
lednici

1

Léky dostanete, nebo si je koupíte, s cílem řešení nějakého zdravotního problému. Některé léky je ostatně dobré mít doma vždy po ruce, pro případ nečekaných událostí, jsou součástí vaší domácí lékárničky. Co však udělat s léky, které už nepotřebujete? Rozhodně je nevyhazujte do koše, ani je nesplachujte do záchodu. Je to nebezpečný materiál. Při zacházení s léky se vždy řiďte příbalovým letákem!

2

Pokud je na letáku napsáno, že po otevření je nutno lék spotřebovat anebo zlikvidovat do určitého data, je zapotřebí se tak k léku zachovat. Když se tyto léky stanou nepotřebnými, odneste je do lékárny.

3

V případě, že se jedná o léky předepisované opakovaně anebo jsou součástí léčby chronických onemocnění, uložte je do domácí lékárny, případně do lednice (pokud tomu tak předpis na letáku vyžaduje).

4

Kontrolujte svou domácí lékárnu! Hlídejte data spotřeby (exspiraci) a v případě prošlé exspirace lék z lékárny okamžitě vyřaďte. Vyřazené léky opětně odneste do lékárny, která je pošle specializované firmě na likvidaci léčiv. Tyto firmy pak takováto léčiva zničí přesně podle zdravotních předpisů, předpisů o zdravotním prostředí, podle zákonů České republiky a nařízení EU.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít netřesk pro zdraví | rady
Jak využít netřesk pro zdraví | rady. Netřesky bývají pro svou nenáročnost často součástí skalek. Jen málokdo však ví, že se dá netřesk používat také…
Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou | rady a tipy. Listy břízy bělokoré si můžete nasušit do zásoby a využít je nejen při jarní očistě ledvin a močový…
Jak zmírnit těhotenské nevolnosti
Jak zmírnit těhotenské nevolnosti | rady a tipy. První tři měsíce bývají pro nastávající maminku náročné. Uvědomuje si, že za pár měsíců, až porodí, s…
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.