Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít běhat

29. Duben 2019

Běžecký plán pro úplné začátečníky.

1

1. týden: Doporučuje se několikaminutová rychlá chůze (7 minut), po které následuje velmi pomalý běh (1 minuta). Tuto sestavu opakujte nejméně 3 x za sebou. Za tento týden se doporučuje jít běhat nejméně 3 4 x.

2

2. týden: Rychlou chůzi o minutu zkraťte a naopak běh prodlužte o půl minuty. 3 x opakujte tuto kombinaci a to 4 x týdně.

3

3. týden: Opět zkracujte rychlou chůzi na 5 minut a běhu se věnujte 3 minuty. Sestava, kterou opakujte 4 x za sebou, trvá přes půl hodiny a týdně by se měla 4 x opakovat.

4

4. týden: Nyní vás čekají 4 minuty rychlé chůze, 4 minuty běhu, kombinaci opakujte 4 x za sebou, 4 x týdně.

5

5. týden: Tento týden změňte trénink na 2 minuty rychlé chůze, 5 minut běhu, sestavu opět opakujte 4 x za sebou, 4 x týdně.

6

6. týden: Následující týden stačí pouze minuta rychlé chůze, běhejte již 7 minut,  4 x za sebou, 4 x týdně.

7

7. týden: Teď se chůzi věnujte opět minutu, 9 minut běhejte, kombinaci opakujte 3 x za sebou, 4 x týdně.

8

8. týden: Pokud jste úspěšně dokončili tento plán, není problém začít běhat v kuse bez rychlé chůze. Nyní si tedy můžete vytvořit vlastní běžecký plán. Doporučujeme běhat 15 25 minut bez přestávky 34x týdně.

9

9. týden: Nyní už víte, jaký plán je pro Vás nejlepší. Můžete zkusit souvislý běh 30 minut 4 x týdně.

Důležité je dbát na pravidelnost a vytrvat až do doby, kdy se pro Vás stane běh zábavou.

Než začnete běhat, nezapomeňte se pořádně rozcvičit. Strečink praktikujte alespoň 5 minut a zakončit ho můžete rychlou chůzí.

Autor: lennka
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na hubnutí běháním | rady
Jak na hubnutí běháním | rady. Běhání patří k nejúčinnějším metodám pro zdravé hubnutí. Začínající běžci se obvykle dopouští řady začátečnických chyb,…
Jak zhubnout při cvičení doma | tipy
Jak zhubnout při cvičení doma | tipy. Cvičení doma má několik výhod. Cvičit můžeme v kterémkoli čase, při jakémkoli počasí a v každém věku. Tisíce náv…
Jak na domácí posilování | rady
Jak na domácí posilování | rady. Ne každý má možnost chodit do posilovny ať už z důvodů časových, finančních nebo prostě proto, že široko daleko žádná…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.