Přejít k hlavnímu obsahu

Jak vařit s červenou čočkou

31. Prosinec 2023
Jak vařit s červenou čočkou

Červená čočka je jediná luštěnina, která nenadýmá, stačí jí krátká doba vaření, je zdravá a v kuchyni s ní lze vykouzlit spoustu lahodných jídel. Obsahuje mnoho vlákniny, bílkovin a cenných minerálních látek – železo, fosfor, zinek, selen či vitamín B6 a kyselinu listovou. Díky schopnosti pomalu uvolňovat glukózu do krve je také velmi vhodnou potravinou pro diabetiky. Vhodná je i při redukční dietě, protože dokáže na dlouhou dobu zasytit. Doporučuje se především těhotným ženám, kojícím matkám a dokonce dětem od ukončeného 9. měsíce.

Co je potřeba

Červená čočka Jaké jsou varianty? Nejrozšířenější je červená čočka loupaná, kterou poznáte podle sytě oranžové barvy. Protože je zbavená slupky, není ji třeba namáčet a je uvařená velice rychle. Narazit můžete také na červenou čočku neloupanou, která má hnědočervenou barvu a je vhodná ke klasické přípravě i ke klíčení. Neloupanou čočku je třeba předem namočit do studené vody minimálně na 2 hodiny a poté vodu slít. Kde je k dostání? Nyní ji lze sehnat ve většině supermarketů, v prodejnách zdravé výživy či na eshopech.

1

Základní úprava Loupanou čočku stačí propláchnout, vložit do vody a vařit přibližně 10 až 15 minut do měkka. Solit a ochucovat se doporučuje až před koncem vaření. Červená čočka po uvaření mění barvu na žlutou a má tendenci se rozvařit na kaši, což je skvělé pro spoustu receptů. Červená čočka jako příloha – tuto čočku lze upravit tak, jak jsme zvyklí vařit naši tradiční velkozrnnou hnědou čočku. Stačí ji podusit na cibulce, přidat bobkový list, zahustit jíškou či škrobem a dochutit majoránkou nebo jinou bylinkou dle chuti. Pro zachování oranžové barvy lze přidat špetku kurkumy na začátku vaření.

2

Polévka z červené čočky – obdobně jako klasickou polévku z hnědé čočky můžeme připravit její oranžovou orientální variantu. Recept na polévku z červené čočky naleznete zde: Jak uvařit polévku z červené čočky Zahuštění polévek – tím, že se červená čočka snadno a rychle uvaří a vytvoří jakousi kaši, lze ji využít místo jíšky do polévky. Získáme tak zdravou náhradu mouky a tuku, navíc doplníme bílkoviny.

3

Zahuštění zeleninových jídel – červená čočka je hojně využíváná v Indii jako základ zeleninových kari. Díky své konzistenci je výborná do různých jídel z jednoho hrnce. Recept na zeleninové kari s bulgurem a červenou čočkou naleznete zde: Jak připravit zeleninové kari s bulgurem

4

Pomazánka z červené čočky | recept – výborná je také jako rychlá pomazánka: menší cibuli nakrájenou na drobno zpěníme na oleji, přidáme na jemno nastrouhanou mrkev a propláchnutou čočku. Osolíme, okořeníme kari kořením a přidáme menší bobkový list. Podlijeme vodou a dusíme do kašovité konzistence cca 20 minut tak, aby se všechna voda vyvařila. Ochutíme citrónovou šťávou a čerstvě mletým pepřem, bazalkou či oreganem. Přidáme panenský olivový olej. Můžeme ještě rozmixovat, ale nemusíme. Necháme vychladnout, pomazánka tak více ztuhne. Tip: Ke každé luštěnině je při vaření vhodné přidat trošku mořské řasy (např. Kombu), která doplní potřebné aminokyseliny a zmírní i nadýmavý efekt.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uvařit čočku nakyselo | recept
Jak uvařit čočku nakyselo | recept
Čočka nakyselo | recept. Luštěniny tvoří důležitou složku naší výživy. Mezi luštěniny se řadí hrách, fazole, čočka, sója. Čočka je v kuchyni asi nejob…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.