Přejít k hlavnímu obsahu

Jak založit komunitní zahradu

Jak založit komunitní zahradu | rady a tipy. Komunitní zahrada je místo, kde se sdružují lidé, kteří nemají vlastní zahradu, a společně pěstují zeleninu, případně ovoce. Jedná se často o skupinu osob, která bydlí v paneláku nebo v centru města a zahrádkaření je láká, ale nemají moc možností. Zatímco v Česku se stále jedná o poměrně nový trend, v zahraničí jsou komunitní zahrady běžnou součástí měst. Pěstovat totiž můžete v podstatě kdekoliv. Jak na to?

Co je potřeba

komunita lidí, volný pozemek či pěstovací nádoby, nářadí, semínka či sazenice

1

Vytvořte komunitu

Prvním krokem by mělo být hledání stejných nadšenců. Víc hlav víc ví, můžete pak společně vybrat pozemek, shromáždit znalosti o pěstování a také potřebné nářadí. Oslovte především sousedy nebo osoby z blízkého okolí. Mějte na paměti, že zahrádka by měla být dostupná pro všechny členy, aby se všichni mohli na práci rovnoměrně podílet. Jedině tak bude projekt fungovat.

2

Vyberte si místo

V momentě, kdy máte komunitu, vyberte vhodný areál, kde se dá zahrada založit. Nenechte se zmást, nemusí se jednat o velký kus travnaté plochy. Začít můžete klidně s nádobami či několika pytli s hlínou. Ty lze umístit na střechu, mezi domy, na pavlač, zkrátka tam, kde je dostatek světla. Při výběru místa dbejte nejen na světlo, ale i na dobrou přístupnost vody.

Disponujete-li volnou půdou, pak Vám to samozřejmě poskytuje o dost větší manévrovací prostor.

3

Zvládněte management

Když už tušíte, jak bude zahrada velká a kolik členů se chce podílet, pak je čas na spočítání celkových nákladů provozu. Peníze lze sehnat z nejrůznějších grantů a dotací, zajímejte se tedy o konkrétní možnosti ve Vašem městě.

4

Zvolte plodiny

Podle velikosti společného pozemku se rozhodněte pro plodiny. Pokud jste v pěstování nováčci, nechte se inspirovat zkušenějšími. Obecně lze říci, že se doporučuje začít například rajčaty, paprikami, česnekem, cibulí a salátem. Výběrem lilku či cukety také nic nezkazíte. Jestli máte rádi bylinky, klidně je do zahrady také zahrňte, zejména petrželku, pažitku a mátu. Vhodnou volbou jsou zejména na ty zahrady, kde je málo prostoru.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vybavit kurník pro slepice
Jak vybavit kurník pro slepice | návod na vybavení kurníku. Pokud si chcete pořídit slepice a mít tak přísun domácích vajíček, ať už kvůli etickým, fi…
Jak vybrat větrák
Jak vybrat větrák | rady a tipy. Větrák je věc, která Vám při správném výběru poslouží i několik let. Nekupujte ho proto ukvapeně, ale dejte si při ko…
Jak udržovat saunu | rady
Jak udržovat saunu | rady. Pořízením sauny si může každý zajistit mnoho příjemných hodin relaxace. Společně se saunou přichází ovšem i povinnost údržb…
Jak provést odvodnění pozemku | rady
Jak provést odvodnění pozemku | rady. Voda na pozemku může být výhodná, ale pokud je jí mnoho, tak naopak škodí. Pozemek, který připomíná bažinu, je p…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.