Přejít k hlavnímu obsahu

Chcete změnit svou váhu? Vyhněte se drastickým dietám

24. Únor 2023
Chcete změnit svou váhu? Vyhněte se drastickým dietám

Chcete změnit svou váhu? Vyhněte se drastickým dietám. Současné statistiky jasně ukazují, že Česká republika patří mezi země s největším výskytem nadváhy i obezity na celém světě. Tento stav s sebou přináší výrazná rizika, která rozhodně není dobré přehlížet. Optimalizace tělesné váhy je však během na dlouhou trať a vyžaduje trpělivost i poctivý přístup. Co musíte vědět, než se do dané práce pustíte?

BMI

Většina z vás pravděpodobně již slyšela o takzvaném BMI. Daná tabulka pracuje s výškou, váhou i věkem jednotlivce, přičemž na základě těchto údajů určí jeho přibližnou ideální hmotnost. Podívejte se na výpočet BMI a zjistěte, jak na tom jste vy. Během několika málo kliknutí zjistíte, jestli u vás existuje prostor pro zlepšení.

Pokud trpíte nadváhou, rozhodně byste se měli začít zamýšlet nad postupnými úpravami svého jídelníčku i pohybových aktivit. Důrazně však varujeme, abyste se vyhnuli podvodným reklamám na zázračné pilulky a extrémní diety, které vás v žádném případě nedovedou k cíli a pravděpodobně poškodí vaše zdraví.

Bazální metabolismus

Na základě vložených odkazů si snadno spočítáte i přibližný bazální metabolismus. O co se jedná? Výpočet bazálního metabolismu ukazuje, kolik kalorií je nutné denně přijmout, aby vaše tělo mělo dostatek energie pro udržení veškerých důležitých funkcí a zvládání zátěže.

V žádném případě se nesnažte dlouhodobě držet dietu, jež by vám neposkytla alespoň takový počet kalorií, který vám spočítala tabulka. Kalkulačka bazálního metabolismu vám dává pouze přibližné údaje, a tak slouží spíše jako orientační bod. Chcete-li přesnější informace, navštivte ověřené výživové poradce.

Jídelníček

Následně přichází na scénu neoblíbená úprava jídelníčku. Největším kamenem úrazu v naší moderní civilizaci jsou ultra zpracované potraviny, jež obsahují ohromné množství škodlivin (konzervanty, spoustu cukru, soli a dalších látek). Zároveň v malém balení skrývají neuvěřitelnou nálož kalorií. Myslíte-li to s hubnutím vážně, naučte se je pomalu a postupně vynechávat.

Skvělou pomocí v tomto boji se vám stanou kalorické tabulky. V kombinaci s kuchyňskou váhou představují ideální prostředek, jak přijmout adekvátní množství bílkovin, sacharidů, tuků i vlákniny. V současné době v nich naleznete téměř všechny běžné suroviny, jež se dají pořídit v tuzemských obchodech.

Autor: redakce
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak se zbavit nadváhy
Jak se zbavit nadváhy
Jak se zbavit nadváhy | rady a tipy. Dietu se někdy snažili dodržovat jistě mnozí z vás, čtenářů tohoto článku. Je to velmi časté novoroční předsevzet…
Jak rychle a efektivně zhubnout
Jak rychle a efektivně zhubnout
Hubnutí není jednoduchý proces. Obvykle se neobejdete bez úpravy ve stávajícím životním stylu a také budete potřebovat dostatek pevné vůle a trpělivos…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.