Přejít k hlavnímu obsahu

Jak ctít adventní tradice | rady

Jak ctít adventní tradice | rady. Z hlediska pohanských, později křesťanských svátků a tradic, které se do dnešní doby dochovaly, jsou Vánoce v povědomí lidí nejkrásnějšími svátky v roce. Jsou ve znamení narození Ježíše Krista a symbolického nástupu slunovratu. Předvánoční adventní doba byla charakteristická zdobením, čištěním a zkrášlováním obydlí, příprava na příchod nejvzácnějšího hosta-spasitele. K tomu patřilo i zdobení stromečku a dekorace. Vánoce si do dnešní doby zachovaly jádro slavnosti, zvyků a tradic, ale čas leccos odnese do zapomnění. Přenesme se myšlenkově na chvíli do časů minulých a zastavme se připomínkou na zvyky, které advent od svého počátku provází.

1

Jak se slaví svátek světce Martina?

"Přijel Martin na bílém koni" a nebo "Na svatého Martina, zima u nás začíná". Jaké má vysvětlení tohle rčení? V našem podnebním pásu v tomto období, kolem 11. listopadu většinou dříve napadl první sníh, začátek příchodu zimy a blížících se Vánoc. Na svatého Martina se dříve pekla i martinská husa, na níž rodina hospodáře pozvala i čeleď. Pokud máte pečenou husu rádi, proč byste si ji na svátek Martina neupekli? Je lhostejné, že dnes již žijeme jinak, ale takovouhle pečínkou většina z nás nepohrdne.

2

25. listopad - Svatá Kateřina

Jakou má podstatu tenhle málo uctívaný svátek? Svatá Kateřina žila podle legendy v egyptské Alexandrii. Nechala se pokřtít a snažila se přesvědčit pohany o své oddané víře v jednoho boha. V tomto období se lidé scházívali na poslední taneční zábavě před adventem. Někde byly zábavy ve znamení maškarád, jinde měly ženy právo si vybírat samy tanečníky. Nakonec se ženy se svými tanečníky rozloučily malým dárkem - koláčkem, kytičkou nebo vrkočem. V tento den se dodržoval právě přísný zákaz práce se vším, co mělo kola. V nečinnosti byly mlýny, povozy, kolovraty.

3

Advent - slovo tajemné?

Pochází z latinského slova - adventus - příchod. Je to doba očekávání příchodu Páně, narození Ježíše Krista. Advent znamená čtyři neděle církevního roku a končí 24. prosincem, dnem narození Ježíše. Adventní doba byla dobou střídmosti, dobou postní a proložena různými zákazy. Nesmělo se tančit, nekonaly se svatby. Přesto to bylo období radostné, plné očekávání a tajemnosti. Bylo ve znamení každodenních jitřních bohoslužeb, kam chodili dospělí i děti. Hlavním symbolem adventu je adventní věnec. A proč právě adventní věnec? Je symbolem vítězství a královské důstojnosti. Adventní věnec je holdem tomu, kdo je očekáván a taky přichází jako vítěz a spasitel. Hořící svíce na věnci znamenají světlo světa. Původní barva na věnci byla v barevnosti kněžského roucha - fialová, v dnešní době převládá barva červená, zelená a zlatá, ve znamení svátečnosti. Pořiďte si adventní věnec a každý týden zapalte jednu svíčku. Každá rozžehnutá svíčka vám napoví, jakým kvapem se Vánoce blíží, a kolik toho ještě musíte stihnout. Něco se přeci jen změnilo, co myslíte?

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak udělat adventní věnec | tipy
Jak udělat adventní věnec | tipy. Výroba adventního věnce je velmi jednoduchá, záleží jen na fantazii tvůrce.Tradičními barvami adventu jsou fialová,…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.