Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na pletení pomlázky | návod

Jak na pletení pomlázky | návod. Pletení pomlázky patří k tradicím zejména na venkově. To ale neznamená, že si uplést pomlázku nemůžeme i ve městě. K pletení pomlázky však budeme potřebovat vrbové proutky. Pokud si je opatříme, můžeme směle s pletením začít.

Co je potřeba

vrbové proutí - nejlépe vrba bílá
nožík
ozdoba

1

Ručně vyráběný karabáč nám jistě bude dělat větší radost než ten kupovaný. K upletení budeme potřebovat vrbové proutí, a to takové, které se neláme. Jak to poznáme? Uřízneme jeden proutek z vrby a ohneme ho do úhlu 90°C. Pokud se nezlomí, našli jsme ten pravý materiál. Pro karabáč budeme potřebovat 9 proutků stejné šířky a délky.

2

Nejprve si připravíme madlo naší pomlázky. Vezmeme 8 proutků a devátým proutkem omotáme. Madlo vyrobíme tak, že proutky rozdělíme na 4 a 4. Mezi ně vložíme náš proutek a omotáme. Zakončíme vtažením mezi proutky.

3

Přejdeme k samotnému pletení. Náš současný polotovar si postavíme tak, aby madlo směřovalo od nás. Opět rozdělíme proutí na dvě skupiny po osmi. Pletení probíhá v té smyčce: horní proutek v pravé ruce provlékneme středem mezi proutky levé ruky a vrátíme do pravé tak že bude v pravé ruce spodní, nyní horní proutek v levé ruce provlékneme středem mezi proutky v pravé ruce a vrátíme do levé tak, že bude zase spodní v levé ruce, a opakujeme.

4

Zakončíme svázáním nějakým provázkem nebo provedeme uzel z proutí. Ozdobíme dle vlastní fantazie.

Dřív než začneme s pletením, necháme proutí ve studené vodě. Nejlépe ve vaně, zatížíme, aby bylo celým povrchem pod hladinou. Takové proutí se nám pak lépe plete.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak ozdobit vajíčko voskovým reliéfem
Voskový reliéf je původní technika zdobení českých velikonočních kraslic. Původně se používaly bílé ornamenty na barevném (nejčastěji červeném) podkla…
Jak upéct velikonoční mazanec | recept
Jak upéct velikonoční mazanec | recept. Dozlatova vypečený, posypaný mandlemi a uvnitř báječně žluťoučký. Přesně tak by měl vypadat správně upečený ma…
Jak uvařit velikonoční vaječné ragú
Jak uvařit velikonoční vaječné ragú | recept na zpracování vykoledovaných vajec. Vykoledovali jste si hodně vařených vajec a teď nevíte co s nimi? Uva…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.