Přejít k hlavnímu obsahu

Jak na uznání dluhu | rady

10. Říjen 2020

Jak na uznání dluhu | rady. Povězme si něco o jedné z možností, kterou lze zajistit závazek a zejména se pojistit proti uplynutí promlčecí doby. Řeč je o uznání dluhu, které může také velice dobře posloužit při vymáhání vaší pohledávky.

1

Když budete uzavírat smlouvu o půjčce (ale nejen tu), ať již jako věřitel, nebo dlužník, tak se vždy v první řadě snažte mít smlouvu uzavřenou v písemné formě – na podání ruky a sliby se nespoléhejte, předejdete tím možným budoucím nejasnostem a problémům s dokazováním. Když budete někomu půjčovat peníze, měli byste mít v ideálním případě tento závazek ještě zajištěný zástavní smlouvou. V případě, že by dluh nebyl včas splněn, lze dosáhnout uspokojení z výtěžku zpěněžením zástavy.

2

Uznání dluhu přichází na řadu v tom okamžiku, kdy začíná hrozit promlčení vaší pohledávky a dlužník se stále nemá k tomu zaplatit. Navíc by po uplynutí této promlčecí doby (3 roky po splatnosti) mohl v případě, že by došlo na soudní spor, vznést námitku promlčení a vy byste se s vašimi penězi již nesetkali.

3

Vašim cílem tedy bude, aby dlužník písemně uznal, že zaplatí svůj dluh co do důvodu i výše, v tom případě se přerušuje dosavadní promlčecí doba a začíná běžet promlčecí doba nová, která je desetiletá (byla-li však v uznání uvedena lhůta k plnění, běží promlčecí doba od uplynutí této lhůty.) Navíc se má za to, že tento dluh v době uznání trval, což velice usnadní případné dokazování u soudu, jelikož existenci dluhu jednoduše dokážete dlužníkovým uznáním dluhu.

4

U promlčeného dluhu má má takové uznání tento právní následek jen věděl-li ten, kdo dluh uznal, o jeho promlčení!

Určitě si ohledně uznání dluhu zjistěte informace na specializovaných právnických serverech a seznamte se se zněním v patřičných paragrafech Občanského zákoníku.

Tento text slouží pouze pro informativní účely.

Autor: Aleš
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak uznat dluh - vzor | rady
Jak uznat dluh - vzor | rady. 21. století je mimo jiné specifické tím, že si lidé půjčují peníze. Na dům či byt, na auto, na dovolenou, na televizi. Č…
Jak postoupit pohledávku | rady
Jak postoupit pohledávku | rady. Někdo má vůči vám povinnost něco plnit (zaplatit vám 3.000 Kč za vymalování bytu) a vy si s třetí osobou domluvíte, ž…
Jak vymáhat dluh | rady
Jak vymáhat dluh | rady. Přibývá lidí, kterým dluhy přerostly přes hlavu. V případě právnických osob navíc platí, že stovky z nich jsou zakládány pouz…
Jak žádat odklad exekuce | rady
Jak žádat odklad exekuce | rady. Exekuce je strašákem nejednoho dlužníka. Nikdo nechce přijít o dům, auto nebo peníze na účtu či o jiná aktiva. Exekuc…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.