Co je potřeba

1 vajíčko lepidlo na decoupage ostré nůžky plochý štětec ozdobný ubrousek

1

Trocha užitečné teorie K dekorování si můžeme vybrat téměř jakkoli barevné vajíčko. Může být třeba umělé, nabarvené akrylovými barvami nebo omotané jednobarevným provázkem. Důležité je, aby byla podkladová barva světlá. V opačném případě je potřeba nechat pod horní vrstvou ubrousku ještě jednu bílou, díky níž motiv na tmavém pozadí nezanikne. Jestliže jste si vybrali obrázek s bílými plochami, musí být podkladová barva také bílá. Jakákoli jiná bude prosvítat i přes podložení další vrstvou ubrousku.

2

Příprava Nejprve si z ubrousku vystřihneme vhodný motiv. Použijeme ostré nůžky a důsledně se vyhýbáme všem „zubům“ a okrajovým nerovnostem. Ve výsledku je totiž vidět vše. Když máme vystřiženo, opatrně odstraníme spodní vrstvy ubrousku, až nám zbude jen vrchní, barevná velmi jemná vrstva. Vajíčko omyjeme v jarové vodě, čímž ho zbavíme případné mastnoty, a dobře osušíme.

3
Obrázek není k dispozici

Lepení Připravíme si lepidlo na decoupage (ale můžeme ho s klidem nahradit i obyčejným herkulesem nebo jakýmkoli jiným tekutým lepidlem, které po zaschnutí zprůhlední) a plochý štětec. Jemně natřeme plochu, na kterou budeme lepit vybraný motiv. Ubrousek opatrně přiložíme na skořápku a jemnými tahy štětce namočeného v lepidle ho vyhlazujeme. Tahy vždy musí směřovat od středu ke krajům a štětec na sobě nesmí mít příliš mnoho lepidla, jinak by mohlo dojít k potrhání obrázku. Počítejte s tím, že vajíčko je kulaté a u větších motivů se budou jejich okraje citelně krabatit. Štětcem zároveň obrázek vyhlazujete a odstraňujete případné nerovnosti a vzduchové bubliny.

4
Obrázek není k dispozici

Zakončení Pokud chceme na vajíčko nalepit další motivy, učiníme tak ihned po upravení toho prvního. Nečekáme, až lepidlo zaschne. Když jsme s výsledkem spokojeni, necháme vajíčko zaschnout při pokojové teplotě. Nikdy ho nepokládáme např. přímo na topení. Po zaschnutí by měl výsledný obrázek vypadat jako namalovaný. Nyní můžeme vajíčko podle fantazie ještě libovolně dozdobit.

5
Obrázek není k dispozici

Decoupage koláž Vajíčko můžeme stejným postupem také polepit celé. Připravíme si vytrhané drobné motivy z ubrousků (vytrhané k sobě lépe přilnou a výsledný efekt bude plastičtější) a ty výše popsaným způsobem nalepujeme po celé ploše vajíčka. Používáme opravdu malé motivy, větší by se mohly zkrabatit či vytvořit malé zmuchlané úseky.

Tipy

Před aplikací ubrousku můžeme skořápku vajíčka upravit technikou krakelování. Docílíme tak ještě zajímavějšího výsledku.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (4 votes)