Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat japonskou myrtu

01. Červenec 2022
Jak pěstovat japonskou myrtu

Japonská myrta se pěstuje obdobně jako klasická myrta. Na rozdíl od běžné myrty, z té japonské můžete postupným tvarováním vypěstovat i bonsaj. Zatímco v zahraničí je možné, aby keřík rostl také v exteriéru, u nás se japonská myrta pěstuje jako pokojová rostlina. Pěstování japonské myrty není nikterak složité, a proto se s klidem v duši můžete do pěstování myrty pustit i vy.

1

Nejprve vyberte pro myrtu vhodné stanoviště pro pěstování. Koupenou japonskou myrtu postavte do světlého polostínu anebo na plně slunečné místo.

2

Keřík pěstujte při běžné pokojové teplotě. V zimě pak myrtu dejte tam, kde se teplota pohybuje v nižších hodnotách, avšak pozor, teplota v místnosti nesmí klesnout pod deset stupňů Celsia.

3

Japonské myrtě dopřejte dostatečnou zálivku, nejlépe dešťovou vodou. V průběhu růstu zalévejte rostlinu obzvlášť vydatně. Zemina pod myrtou japonskou nesmí nikdy vyschnout, protože na ni rostlina reaguje rychle opadáním lístků.

4

Rostlinu hnojte co 10 dnů 0,15–0,2% tekutým plným hnojivem pro pokojové květiny s mírným obsahem dusíku.

5

V průběhu kvetení očišťujte myrtu od již odkvetlých květů. Po odkvetení myrtu sestřihejte na poloviční velikost (stejně jako levanduli).

6

Japonská myrta se množí na přelomu února a března s pomocí vrcholových řízků o velikosti 3–5 cm anebo semen. Aby vám rostlina zakořenila (anebo vyklíčila), potřebuje k tomu teplo 18–20 stupňů Celsia. Japonskou myrtu proto pěstujte ideálně pod mikroténovou fólií po dobu 3–4 týdnů, kde vám vyklíčí i zakoření.

7

Vypěstované rostlinky japonské myrty potom sázejte do květináčů o průměru 9 až 10 po 3–5 kusech. Rostlinku zasaďte do slabě pohnojené dobře propustné zeminy (rašelina anebo směs kůry a rašeliny) s pH 5,5–6. Mladším rostlinám dejte lehčí zeminu a těm starším pak těžší více jílovitou.

Varování

Japonskou myrtu nepřesazujte příliš často, nemá to ráda. Postačí, když myrtu přesadíte jednou za 3 až 4 roky.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat myrtu | rady
Jak pěstovat myrtu | rady
Jak pěstovat myrtu | rady. Myrta je známým stále zeleným keříkem, který roste zcela běžně po celém Středomoří. V České republice se myrta pěstuje spíš…
anthurium anturie toulitka
Jak pěstovat anturie
Nevím, jak vy, ale já mám anturie spojené s noblesou, luxusem, svatbami a s pohřby. Pamatuji si, že ještě tak dvacet let zpátky byla známá u nás jen t…
Jak pěstovat surfinie
Jak pěstovat surfinie
Surfinie jsou druhem petunií vyznačující se převislým a poměrně rychlým růstem. Vyšlechtili je v Japonsku (firma Suntory) a Surfinia byl patentově chr…
Jak pěstovat srdcovku nádhernou růžové květy
Jak pěstovat srdcovku nádhernou
Hledáte nenáročnou kvetoucí trvalku s krásnými květy do vaší zahrádky? Co si pořídit půvabnou rostlinku s vystihujícím jménem srdcovka nádherná? Pěsto…
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady
Jak pěstovat žampiony | rady. Pokud máte rádi žampiony, můžete si je pěstovat sami. Tady je můj návod na pěstování žampiónů v domácnosti a postup jedn…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.