1

Pěstování papáji - vhodné stanoviště
Papája je exotická rostlina. Aby papája plodila, je potřeba ji vytvořit tropické podmínky. Proto papáju pěstujeme hlavně ve skleníku. Papáju lze pěstovat i doma v bytě, ale plody jsou menší. Pro pěstování papáji je vhodný výživný zahradnický substrát. Před výsevem semen papáji ošetříme půdu přípravkem proti plísním, protože toto ovoce exotického původu je citlivé na hniloby a plísně. Papája vyžaduje jasné rozptýlené světlo bez přímého slunce v létě. Nedostatek slunečních paprsků způsobuje ztrátu barevnosti listů papáji. Rostlina potřebuje vysokou teplotu až 25 °C, v zimě nejméně 15°C. Nižší teploty mají za následek opadávání listů.

2

Pěstování papáji ze semen
Semena papáji vyséváme do hloubky zhruba 1 až 3 cm. První klíčky papáje vyraší již po dvou dnech. Papája plodí zhruba dva roky po výsadbě. Klíčivost semen je vysoká. V době vegetace papáju vydatně zaléváme odstátou vodou pokojové teploty.

3

Využití papáji
Papája má vysoký obsah vitaminu C, provitamínu A, velké množství draslíku, fosforu, vápníku a železa. Papáju konzumujeme zejména syrovou. Lze z ní vyrobit džemy, kompoty, je vhodná do ovocných salátů v kombinaci s citrusovými plody, papáju můžeme jíst sušenou. Semena papáji se užívají jako náhražka pepře, jsou známým lékem vyhánějící hlísty z těla a prostředkem vyvolávajícím potrat. Papája zmírňuje bolest.

Doporučujeme nakupovat osivo a semena u osvědčeného prodejce Osiva-semena.cz. E-shop nabízí přes 1000 druhů netradičních kultivarů semen exotických rostlin, léčivých a aromatických bylin, palem vhodných i do našeho podnebí, kvetoucích rostlin nádherných barev, vůní a tvarů, tradiční i netradiční zeleniny a užitkových rostlin. Nízké ceny a krátké doby doručení, nakupování z pohodlí Vašeho domova.
Tipy

Plody papáji melounové mají po dozrání medově sladkou chuť, díky které se podobají medovým melounům.

Varování

Těhotným ženám se nedoporučuje papáju konzumovat, neboť obsahuje látky vyvolávající potrat.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.833335
Average: 3.8 (6 votes)