Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat ředkvičky

13. Duben 2023
Jak pěstovat ředkvičky

Ředkvičky pravděpodobně pocházejí z Japonska, jsou nenáročné a dají se pěstovat rychle třeba i na balkóně v truhlících. Jsou lahodnou chuťovkou, obsahují mnoho vitamínů a minerálů a mají léčivé účinky. Tím ale výčet důvodů, proč začít ředkvičky pěstovat, rozhodně nekončí. Jak na to?

1

Podmínky pro pěstování ředkviček

Pěstování ředkviček není nijak zvlášť náročné. Ředkvičky pěstujeme na jaře a na podzim, v létě se nepěstují, protože vytvářejí květní stonky a semena. Můžeme však sehnat i letní odrůdy ředkviček, které jsou schopné poskytnout úrodu i v létě. Pro pěstování ředkviček je vhodná kyprá lehčí půda bohatá na dostatek živin.

2

Pěstování ředkviček

Semena ředkviček vyséváme ve sponu 10 x 10 cm. Ředkvičky mají rády slunné stanoviště, do volné půdy je vyséváme v dubnu. V pařeništích nebo sklenících můžeme semena ředkviček vysévat už v únoru. Velmi brzy po výsevu klíčí a během 14 dnů se mohou začít sklízet. Při sázení ředkviček v srpnu zvolíme spon 15 x 20 cm. Počítáme s vegetačním obdobím 30-40 dní. Aby ředkvičky byly chutné a šťavnaté, musí rychle vyrůst, to znamená, že je musíme pravidelně zalévat. Při kolísající vlhkosti začnou dřevnatět. Při vysoké vlhkosti jsou ředkvičky napadány plísněmi a hnilobou, proto je zaléváme menšími dávkami dešťové vody.

3

Využití ředkviček

Ředkvičky jsou výborné ve studené kuchyni, ideální jsou zasyrova. Pokud ředkvičku omyjete v teplé vodě, podtrhnete její štiplavost, je pak vhodná pro přípravu salátů a pomazánek. Ve studené vodě štiplavost ředkvičky potlačíte. Ředkvičky jsou zdravé, mají léčivé účinky. Mají antibakteriální účinky, ničí plísně ve střevech a žaludku, zabraňují jejich množení, odstraňují zácpu a plynatost. Ředkvičky také usnadňují odkašlávání díky tomu, že obsažené hořčičné oleje rozpouštějí hlen. Jsou bohaté na vitamíny, posilují imunitu člověka a jsou vhodné při hubnutí.

Tipy

Letní odrůdy ředkviček

Vybrat si můžeme z několika odrůd ředkviček. Existují také pro zahrádkáře ne příliš známé a odolné letní odrůdy Tercia a Kvarta. Zatímco Tercia je celoroční odrůda ředkvičky vhodná pro jarní a podzimní pěstování, dokáže si poradit i s dlouhými dny v červenci. Bulvičky jsou středně velké kulovité a s bílou dužinou. Odrůda ředkviček Kvarta ředkvička typu "máslová obří". Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny.

Varování

Ředkvičky nelze dlouho skladovat. Chuťově nejlepší jsou nejčerstvější, právě utržené ze zahrady.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak pěstovat mangold | rady
Jak pěstovat mangold | rady
Jak pěstovat mangold | rady. Mangold je velmi starou rostlinou, kterou znali již obyvatelé starověkého Egypta. Ti jej nejen pěstovali, ale i šlec…
Jak pěstovat zeleninu ze semen
Jak pěstovat zeleninu ze semen
Jak pěstovat zeleninu ze semen | rady a tipy. Pokud nemáte času nazbyt a nechce se vám čekat než vyrostou sazenice, nezoufejte, i tak si můžete vypěst…
https://pixabay.com/cs/photos/pol%c3%a9vkov%c3%a9-greeny-celer-zelenina-869075/
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady
Jak pěstovat řapíkatý celer | rady. Řapíkatý celer získává stále větší oblibu. Můžeme ho totiž používat jako ingredienci do mnoha jídel a upravovat ho…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.