Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat a využít řeřichu setou

Jak pěstovat a využít řeřichu setou

Řeřicha setá (někdy je také nazývána řeřichou zahradní) patří mezi velmi oblíbené bylinky, které si snadno vypěstujete doma kdykoliv během roku. Řeřicha Vám tak může dodat důležité vitamíny a další cenné látky i během zimy a předjaří, kdy teprve čekáte na to, až budete moci osít zahrádku. Jak pěstovat řeřichu setou a jak ji dále využít v kuchyni i pro zdraví, je tématem následujících odstavců.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Řeřicha setá je jednoletá, velmi rychle rostoucí bylina, známá především pro vysoký obsah vitamínu C. Nalezneme v ní však i další vitamíny (např. vitamíny skupiny B), minerály (vápník, hořčík, draslík, železo a další) a také vlákninu.

Léčivé účinky řeřichy seté jsou následující:

  • Zlepšuje trávení a působí proti střevním potížím.
  • Má příznivý vliv na činnost jater, žlučníku a ledvin.
  • Stahuje dělohu po porodu a podporuje laktaci.
  • Dodá tělu chybějící energii, bojuje proti únavě.
  • Léčí kašel a pomáhá při nachlazení.
  • Napomáhá detoxikaci organismu a zlepšuje krvetvorbu.
  • Posiluje imunitu a má antibiotické účinky.
  • Zmírňuje akné a zklidňuje přecitlivělou a podrážděnou pleť.
Jak pěstovat a využít řeřichu setou
2

Využití pro zdraví

Pro léčebné účely je možné řeřichu klasicky konzumovat, případně ji můžeme odšťavnit a šťávu užívat 3x denně 1 lžičku jako prevenci nebo 1 polévkovou lžíci léčebně.

Nálev se pak připravuje zalitím 2 lžiček usušené kvetoucí řeřichy šálkem vroucí vody. Bylinku louhujeme 10 minut, následně ji scedíme. Čaj pijeme 3x denně.

3

Využití v kuchyni

Řeřicha se používá zejména ve studené kuchyni, neboť teplem hořkne a ztrácí účinné látky. Hodí se k posypání chleba s máslem, polévek, omáček či vařených brambor, přidává se do pomazánek a salátů a využijete ji i k ochucení nádivek, vaječné omelety nebo míchaných vajec. Dá se přidat také do zeleninového smoothie.

Jak pěstovat a využít řeřichu setou
4

Pěstování řeřichy seté

Pěstování řeřichy je, jak již bylo zmíněno v úvodu, nesmírně jednoduché. Postačí Vám kousek buničité vaty a miska či tácek. Semínka řeřichy seženete v každém zahradnictví.

Na misku či tácek rozložíme vrstvu vaty, zalijeme ji vodou a následně ji hustě posypeme semínky řeřichy. Nakonec semínka opět zalijeme. Nadále je třeba udržovat vatu stále vlhkou.

Lístky řeřichy můžeme začít sklízet asi po 5 dnech. Použijeme k tomu nůžky, s jejichž pomocí odstřihneme lístky i s částí stonku. Řeřichu sklízíme postupně, odstřižené lístky co nejrychleji spotřebujeme.

Řeřichu je možné stejným způsobem pěstovat i v truhlíku či květináči se zeminou. A v neposlední řadě ji lze vysít i na zahradu (nejlépe v samostatném záhonu) a získat tak větší úrodu řeřichy (zde dorůstá až 40 centimetrů) i vlastní semínka pro zimní rychlení.

Jak pěstovat a využít řeřichu setou

Tipy

Semínka řeřichy v BIO kvalitě se dají použít také ke klíčení. Na internetu je k sehnání speciální sítko na klíčení řeřichy.

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak vypěstovat řeřichu
Jak vypěstovat řeřichu
Řeřicha je nenáročná na pěstování. Zvládne ji vypěstovat úplně každý a je hezkou ozdobou kuchyňského okna. Semínka prodávají v každém zahradnickém cen…
červené a bílé hlávkové zelí
Jak vařit z hlávkového zelí | recepty
Nabízíme vám několik tipů a polozapomenutých receptů na jídla z hlávkového zelí. Naši předci říkali, že když je zelí, není hlad a v různých podobách m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.