Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pěstovat a využít šalvěj | rady

Jak pěstovat a využít šalvěj | rady. Existuje mnoho druhů šalvěje, asi nejznámější je však šalvěj lékařská, která se využívá nejen pro své léčivé účinky, ale také v kuchyni. Mezi další známé druhy šalvěje patří např. šalvěj bílá, vyznačující se výraznými očistnými účinky nebo šalvěj luční, jež u nás místy hojně roste ve volné přírodě a má stejné léčivé účinky jako šalvěj lékařská, i když mnohem slabší. V našem článku, vám poradíme, jak pěstovat několik zajímavých druhů šalvěje a také jak je využít.

Co je potřeba

Viz další kroky

1

Začněme tradiční šalvějí lékařskou, jejíž pěstování je poměrně jednoduché a postup je vhodný i pro další druhy šalvěje. Šalvěj pěstujeme buď ze semínek, nebo zakoupíme sazenice (což je samozřejmě jednodušší). Šalvěj lékařská i ostatní druhy šalvěje vyžadují slunečné stanoviště a nepříliš jílovitou půdu s příměsí písku. Zálivka by měla být spíše mírná. V srpnu bylinku zkrátíme omlazovacím řezem zhruba na polovinu. Tento druh šalvěje u nás přezimuje, raději ji ale na zimu překryjeme chvojím.

2

Šalvěj lékařská představuje kombinaci výrazných léčivých látek, úžasného aroma a krásných květů, které budou ozdobou zahrady. Sklízíme listy (od jara do podzimu), které se dají v léčitelství i v kuchyni používat čerstvé a stejně tak sušené.

  • V kuchyni šalvěj poslouží k dochucení pokrmů z masa, sýrů, dušené zeleniny, paštik, nádivek, omáček, apod. Stačí přidat jen velmi malé množství a to až na konci tepelné úpravy.
  • Pro léčebné účely se nejčastěji užívá ve formě čaje z listů či květů. Pomůže mimo jiné proti kašli a dalším onemocněním horních cest dýchacích a při nadýmání. Dále čistí krev, uklidňuje nervový systém a posiluje imunitu. Zevně se pak díky antibakteriálním, dezinfekčním a stahujícím účinkům hodí ke kloktání při zánětech mandlí, bolestech zubů a v krku, apod. nebo k přípravě hojivých koupelí či obkladů.
3

Dalším zajímavým druhem šalvěje je šalvěj muškátová. U nás se tato rostlina pěstuje jako dvouletka.

Opět nádherně a výrazně voní a éterický olej z ní vyrobený je vhodný zejména pro ženy. Mimo jiné pomůže vyrovnat hladinu hormonů v období klimakteria i po porodu a upravuje menstruaci.

4

Pěstování šalvěje bílé je vhodné spíše pro zkušené pěstitele, jelikož semena často nevzejdou. Nicméně sazenice se dají sehnat v některých internetových zahradnictvích. Šalvěj bílá není mrazuvzdorná, proto je nejlepší pěstovat ji v nádobě a na zimu ji přenést do chladnější místnosti.

Tato bylinka oplývá nádhernou vůní (nejsilnější ze všech druhů šalvěje) a již zmíněnými očistnými účinky. Používá se zejména k vykuřování prostor i k energetické očistě předmětů a osob. Dá se však využít i pro léčebné účely a v kuchyni – má podobné účinky jako šalvěj lékařská.

 

Šalvěj na zahradě neplní jen okrasnou funkci, její aroma odpuzuje komáry, mšice, slimáky a housenky. Květy jsou však velmi důležité pro včely a další opylovače.

V kuchyni se dají používat i listy dalších druhů šalvěje.

Šalvěj neužíváme vnitřně ve velkém množství. Těhotné a kojící ženy by se jí pak měly zcela vyhnout (za předpokladu, že nechtějí snížit produkci mateřského mléka).

Autor: Jana F.
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít kontryhel | rady a tipy
Jak využít kontryhel | rady a tipy. Kontryhel je bylinka známá jako zázrak pro ženy. Pokud vás trápí gynekologické problémy, poruchy menstruace či nep…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.