1

Skleník

Ideální prostředí pro pěstování zeleniny, snadno se větrá a udržuje teplo lépe než pouhá fólie na záhonu. Jde v podstatě o malý skleněný domeček, do kterého můžete vejít a zalévat nebo odstraňovat plevel. Zeleninu v něm můžete pěstovat i několik let za sebou.

2

Fóliovník

Je to praktičtější verze skleníku. Snadněji ho postavíte a také ho můžete kdykoliv přesunout na jiné místo. Můžete se v něm pohybovat stejně jako ve skleníku. Další výhodou je jeho cena, která je nižší než u skleníku. Větrání je složitější, obtížně se řídí, protože fólii může brát vítr.

3

Fóliový tunel

Je to levnější a mobilnější varianta fóliovníku. Jde o fólii, která je natažená na laťkách kolem záhonu. Laťky jsou po obou stranách záhonu nebo místa, které chcete přikrýt. Konec fólie je na každé straně přichycený tak, že je uvázaný na speciální laťku. Nevýhodou tohoto krytí je nutnost při každém zalévání fólii odkrýt. Proto se často používá jen pro ochranu zeleniny za nepříznivého počasí.

4

Pařeniště

Vhodnější způsob, jak pěstovat nebo předpěstovat méně zeleniny menšího vzrůstu. Ideálně se hodí pro menší zahrady, kde není dostatek místa pro skleník nebo fóliovník. Výhodou pařeniště je jeho snadné větrání i možnost elektrického vytápění (pomocí výhřevných kabelů). Když je potřeba, je možné pařeniště i zatemnit.

5

Poklop

Poklop je sice velmi malý a často stačí pokrýt pouze jeden druh zeleniny, někdy ani nepokryje celý záhon. Výhodou je ale jeho mobilita. Zpočátku ho necháte na salátu a až bude salát už dobře vyrostlý, můžete ho přesunout na začínající fazole nebo jinou zeleninu, kterou chcete v počáteční fázi chránit.

6

Fólie

Záhon s choulostivými rostlinami můžete také přikrýt fólií, kterou na krajích záhonu zahrnete do země, aby ji neodfoukl vítr. Nechte ale dostatek místa, aby mohly rostliny pod fólií růst a postupně ji nadzvedávat. Před položením fólie záhon důkladně vyplejte. Existují zhruba tři typy fólií: a) perforovaná, v níž jsou díky nebo pravidelné řezy, b) síťovina, která je z pevného materiálu a vydrží několik let, c) netkaný textil, který je propustnější pro světlo i vzduch, ale méně propustný pro škůdce.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (4 votes)