Přejít k hlavnímu obsahu

Jak pomoci unaveným očím

31. Červenec 2019
Jak pomoci unaveným očím

Jak pomoci unaveným očím | rady a tipy. Stále více dospělých, ale i dětí si stěžuje na únavu očí. Patří k tomu rozmazané nebo rozostřené vidění, pálení a slzení očí, někdy se objeví i zarudnutí. Oči trpí únavou často proto, že trávíme hodně času u počítače. Tím je zbytečně a nezdravě zatěžujeme, protože při práci s počítačem se díváme stále do jednoho místa a mnohem méně mrkáme. Tvoří se tím pádem i méně slz a oko nezdravě vysychá. Jak bychom se měli o naše oči co nejlépe starat? Jak pomoci unaveným očím?

1

V kombinaci se suchým vzduchem v místnosti, ponocováním a sledováním televize našemu zraku rozhodně dlouhodobě neprospíváme. Stejně tak nám škodí špatné osvětlení, které je buď slabé nebo příliš vzdálené, případně jde o nevhodnou kombinaci obojího. O škodlivosti kouře z cigaret dnes už nikdo nepochybuje a má to samozřejmě negativní vliv i na náš zrak.

Řada z nás pije méně, než by měla, stejně tak strava není ideální. To vše se podepisuje na špatné kondici našich očí.

2

Proto bychom měli v první řadě omezit zbytečné vysedávání před počítačem. Jestliže musíme monitor využívat každý den v práci, je dobré zařadit pravidelně přestávky a zadívat se na chvíli někam jinam, ideálně do dálky, a mrkat. Existují i speciální cviky na oči, kdy dojde k procvičení okohybných svalů a ke střídavému zaostřování na blízko a na dálku.

Někdy stačí oči na chvíli zavřít a opatrně je promnout, aby došlo k jejich prokrvení. Také přikládání studených obkladů se osvědčilo. Zvlhčujte vzduch doma i v práci, ideální je, když je relativní vlhkost okolo 40 – 60 %.

Zcela zásadní je dostatek spánku, aby se mohly přirozeně zregenerovat a zvlhčit. Oči potřebují pro svoje dobré fungování také dostatek betakarotenu a zinku. Pokud máte hodně namáhané oči, zařaďte do svého jídelníčku třeba dýňová semínka, bohatá na zinek, a také žlutě zbarvené ovoce a zeleninu, protože obsahují dostatek betakarotenu. Vynikající jsou i borůvky.

Tipy

Pokud se vám zhoršil zrak a nejde jen o přechodnou únavu, navštivte očního lékaře.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.