Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s otužováním

05. Listopad 2020

Jak začít s otužováním | rady a tipy. Otužování je zdravé, levné a snadné. Jakmile si zvyknete, nebudete chtít přestat. Zbavíte se jednou provždy rýmy, zocelíte imunitu a prospějete i své psychice. Ze začátku se vám do otužování možná nebude chtít. Je to ale otázka zvyku. I když se zimy děsíte a chcete se vyhnout nepříjemnému pocitu, zalíbí se vám to. Při pravidelném otužování se totiž začne vyplavovat endorfin neboli hormon štěstí. V tu chvíli už se dá mluvit o návyku.

1

Jak začít? Nikdo se asi nepůjde napoprvé vykoupat v lednu do zamrzlého rybníku, ale začne doma. Stačí, když sprchování zakončíte proudem vlažné vody. Postupně budete používat stále chladnější vodu nebo prodlužovat dobu, kdy to vydržíte.

2

Ideální je smočit se na pár vteřin od kolenou dolů. Rozhodně není moudré pustit ledovou vodu a sprchovat celé tělo. Jestliže nám otužování nevadí a netrpíme žádnou vážnější nemocí, postupujeme od nohou výše. Než se ale dostaneme až k srdci, měli bychom mít jistotu, že nám studená voda nevadí, je nám dobře a necítíme žádné potíže. Výhody otužování jsou velké. Nemusíte nikam chodit, nic platit, je to zcela ve vašich rukou, vy sami určujete tempo, jak rychle budete postupovat.

3

Otužovat se můžeme nejenom tímto způsobem, ale třeba i tak, že při pohybu venku se budeme oblékat méně. Dobré je začít na jaře nebo na podzim. Zrovna tak lze snižovat i teplotu v bytě nebo kanceláři, kde pracujeme. Také v ložnici regulujeme teplotu směrem dolů a větráme. Dokonce i v zimě, akorát upravíme proud studeného vzduchu, který do místnosti proudí.

4

Když se otužujeme, neděláme to proto, abychom si něco dokazovali nebo se chlubili přátelům. Je to v první řadě zdravé. Dochází ke zvyšování odolnosti, dále k přirozenému zvyšování pružnosti cévních a žilních stěn. Také se zlepšuje výkonnost srdce. Současně trénujeme vytrvalost, pevnou vůli a schopnost umět se vyrovnat s nepohodlím.

  • Najděte si vhodnou denní dobu, kdy vám otužování sprchou vyhovuje nejvíc. Není nutné tím zakončovat večerní koupel, jestliže potom špatně usínáte. Zkuste to třeba po ránu nebo odpoledne mezi druhou a čtvrtou. V tu dobu se nejlépe vyrovnáváme s bolestí a nepříjemnými tělesnými stavy.
  • Postupujte pomalu, aby vás to bavilo. Buď postupně ubírejte na teplotě vody nebo nechte vodu vlažnou a zkoušejte sprchovat nejprve kotníky, lýtka, stehna, podbříšek, až přejdete k hrudníku. Vyberte si, co vám víc vyhovuje.
  • Nezapomeňte i po sprchování vlažnou nebo chladnou vodou ošetřit pokožku vhodným hydratačním krémem nebo mlékem.
  • Než však s otužováním začnete, ujistěte se, že jste v dobré zdravotní kondici a netrpíte například vysokým či nízkým tlakem, máte v pořádku srdce, netrápí vás cévní onemocnění nebo jiné vážné chronické onemocnění. Pokud máte jakékoli pochybnosti, konzultujte otužování s lékařem!

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak jíst dostatek vlákniny
Jak jíst dostatek vlákniny | rady a tipy. Vláknina je nestravitelná část rostlinných zdrojů potravy. Důležitá je kvůli podpoře vyprazdňování, čiš…
Jak správně inhalovat
Inhalování je prokazatelně účinnou a přirozenou formou léčby zánětlivých onemocnění dýchacích cest, pomáhá při zmírnění příznaků astmatu či bronchitid…
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY
Jak vyrobit domácí masážní gel | DIY. Trápí Vás bolavá záda, namožené či ztuhlé svaly nebo se potřebujete uvolnit po náročném dni či sportovním výkonu…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.