Přejít k hlavnímu obsahu

Jak začít s otužováním

05. Listopad 2020
Jak začít s otužováním

Jak začít s otužováním | rady a tipy. Otužování je zdravé, levné a snadné. Jakmile si zvyknete, nebudete chtít přestat. Zbavíte se jednou provždy rýmy, zocelíte imunitu a prospějete i své psychice. Ze začátku se vám do otužování možná nebude chtít. Je to ale otázka zvyku. I když se zimy děsíte a chcete se vyhnout nepříjemnému pocitu, zalíbí se vám to. Při pravidelném otužování se totiž začne vyplavovat endorfin neboli hormon štěstí. V tu chvíli už se dá mluvit o návyku.

1

Jak začít? Nikdo se asi nepůjde napoprvé vykoupat v lednu do zamrzlého rybníku, ale začne doma. Stačí, když sprchování zakončíte proudem vlažné vody. Postupně budete používat stále chladnější vodu nebo prodlužovat dobu, kdy to vydržíte.

2

Ideální je smočit se na pár vteřin od kolenou dolů. Rozhodně není moudré pustit ledovou vodu a sprchovat celé tělo. Jestliže nám otužování nevadí a netrpíme žádnou vážnější nemocí, postupujeme od nohou výše. Než se ale dostaneme až k srdci, měli bychom mít jistotu, že nám studená voda nevadí, je nám dobře a necítíme žádné potíže. Výhody otužování jsou velké. Nemusíte nikam chodit, nic platit, je to zcela ve vašich rukou, vy sami určujete tempo, jak rychle budete postupovat.

3

Otužovat se můžeme nejenom tímto způsobem, ale třeba i tak, že při pohybu venku se budeme oblékat méně. Dobré je začít na jaře nebo na podzim. Zrovna tak lze snižovat i teplotu v bytě nebo kanceláři, kde pracujeme. Také v ložnici regulujeme teplotu směrem dolů a větráme. Dokonce i v zimě, akorát upravíme proud studeného vzduchu, který do místnosti proudí.

4

Když se otužujeme, neděláme to proto, abychom si něco dokazovali nebo se chlubili přátelům. Je to v první řadě zdravé. Dochází ke zvyšování odolnosti, dále k přirozenému zvyšování pružnosti cévních a žilních stěn. Také se zlepšuje výkonnost srdce. Současně trénujeme vytrvalost, pevnou vůli a schopnost umět se vyrovnat s nepohodlím.

Tipy

  • Najděte si vhodnou denní dobu, kdy vám otužování sprchou vyhovuje nejvíc. Není nutné tím zakončovat večerní koupel, jestliže potom špatně usínáte. Zkuste to třeba po ránu nebo odpoledne mezi druhou a čtvrtou. V tu dobu se nejlépe vyrovnáváme s bolestí a nepříjemnými tělesnými stavy.
  • Postupujte pomalu, aby vás to bavilo. Buď postupně ubírejte na teplotě vody nebo nechte vodu vlažnou a zkoušejte sprchovat nejprve kotníky, lýtka, stehna, podbříšek, až přejdete k hrudníku. Vyberte si, co vám víc vyhovuje.
  • Nezapomeňte i po sprchování vlažnou nebo chladnou vodou ošetřit pokožku vhodným hydratačním krémem nebo mlékem.

Varování

  • Než však s otužováním začnete, ujistěte se, že jste v dobré zdravotní kondici a netrpíte například vysokým či nízkým tlakem, máte v pořádku srdce, netrápí vás cévní onemocnění nebo jiné vážné chronické onemocnění. Pokud máte jakékoli pochybnosti, konzultujte otužování s lékařem!

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak posílit imunitu otužováním | rady
Jak posílit imunitu otužováním | rady
Jak posílit imunitu otužováním | rady. Jak si díky otužování posílit imunitu? Nemusíme být nutně účastníkem kurzu Wima Hofa, ani typická „bába z ledu“…
Jak posílit imunitu | rady
Jak posílit imunitu | rady
Jak posílit imunitu | rady. Imunita neboli obranyschopnost je základem dobrého zdraví. Pečovat o zdravý životní styl, dbát o dostatečný přísun vitamín…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.