1

Jak začít? Nikdo se asi nepůjde napoprvé vykoupat v lednu do zamrzlého rybníku, ale začne doma. Stačí, když sprchování zakončíte proudem vlažné vody. Postupně budete používat stále chladnější vodu nebo prodlužovat dobu, kdy to vydržíte.

2

Ideální je smočit se na pár vteřin od kolenou dolů. Rozhodně není moudré pustit ledovou vodu a sprchovat celé tělo. Jestliže nám otužování nevadí a netrpíme žádnou vážnější nemocí, postupujeme od nohou výše. Než se ale dostaneme až k srdci, měli bychom mít jistotu, že nám studená voda nevadí, je nám dobře a necítíme žádné potíže. Výhody otužování jsou velké. Nemusíte nikam chodit, nic platit, je to zcela ve vašich rukou, vy sami určujete tempo, jak rychle budete postupovat.

3

Otužovat se můžeme nejenom tímto způsobem, ale třeba i tak, že při pohybu venku se budeme oblékat méně. Dobré je začít na jaře nebo na podzim. Zrovna tak lze snižovat i teplotu v bytě nebo kanceláři, kde pracujeme. Také v ložnici regulujeme teplotu směrem dolů a větráme. Dokonce i v zimě, akorát upravíme proud studeného vzduchu, který do místnosti proudí.

4

Když se otužujeme, neděláme to proto, abychom si něco dokazovali nebo se chlubili přátelům. Je to v první řadě zdravé. Dochází ke zvyšování odolnosti, dále k přirozenému zvyšování pružnosti cévních a žilních stěn. Také se zlepšuje výkonnost srdce. Současně trénujeme vytrvalost, pevnou vůli a schopnost umět se vyrovnat s nepohodlím.

Tipy
  • Najděte si vhodnou denní dobu, kdy vám otužování sprchou vyhovuje nejvíc. Není nutné tím zakončovat večerní koupel, jestliže potom špatně usínáte. Zkuste to třeba po ránu nebo odpoledne mezi druhou a čtvrtou. V tu dobu se nejlépe vyrovnáváme s bolestí a nepříjemnými tělesnými stavy.
  • Postupujte pomalu, aby vás to bavilo. Buď postupně ubírejte na teplotě vody nebo nechte vodu vlažnou a zkoušejte sprchovat nejprve kotníky, lýtka, stehna, podbříšek, až přejdete k hrudníku. Vyberte si, co vám víc vyhovuje.
  • Nezapomeňte i po sprchování vlažnou nebo chladnou vodou ošetřit pokožku vhodným hydratačním krémem nebo mlékem.
Varování
  • Než však s otužováním začnete, ujistěte se, že jste v dobré zdravotní kondici a netrpíte například vysokým či nízkým tlakem, máte v pořádku srdce, netrápí vás cévní onemocnění nebo jiné vážné chronické onemocnění. Pokud máte jakékoli pochybnosti, konzultujte otužování s lékařem!

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.833335
Average: 4.8 (6 votes)