Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat roupy

20. Prosinec 2020
Jak poznat roupy

Roup dětský, který se však vyskytuje i u dospělých, se přenáší buď přímým kontaktem s nakaženou osobou, nebo dotykem s kontaminovanou potravou či předměty (nejčastěji hračky, prach, ložní prádlo nebo ručníky). Nakazit se roupy může i člověk dbalý hygieny, stačí polknout neviditelné vajíčko roupu v prachu, v tenkém nebo tlustém střevě se změní na infekční larvy.

1

Přítomnost roupů v těle poznáme nejčastěji v noci či před spaním. Larvy se totiž rozdělí na samce a samičky. Samička, někdy dlouhá přes 1 cm, právě tehdy vylézá ze střev a klade vajíčka kolem análního otvoru. Vajíčka klade v teplém a klidném prostředí, proto k tomu dochází právě v noci při polohování a během spánku. Infekce se projevuje pálením konečníku, ke kterému se pak přidá úporné nepříjemné svědění v oblasti řitního otvoru.

2

Mezi další příznaky patří časté vyprazdňování stolice. Více než obvykle potřebujete na velkou stranu.

3

Objeví se průjem, čili řídká a tekutá stolice. Ve stolici se začnou objevovat nejen oplozená vajíčka v podobě bílých teček, ale i roupy dosplěci, což tvoří dojem bílých částeček ve stolici. Parazité jsou dlouzí 2-5 mm (samci) a 8-13 mm (samice).

4

Podezření na výskyt roupů ve střevech může potvrdit následující test: postižený si sedne do vany naplněné vodou o vyšší teplotě a vyčká. Roupy cestují z těla ven přes konečník ve snaze uložit vajíčka v okolí řitního otvoru, usazují se na dně vany.

5

Mezi další příznaky patří bolesti břicha, podrážděnost, někdy i kopřivka, nechutenství, ale i únava. Člověk se cítí celkově vyčerpaný, k tomu se často přidá i zhoršení nálady a celková rozladěnost. Děti jsou tak přes den nevyspalé a nervózní. Zřejmě od toho vzniklo lidové rčení „má roupy“, když je dítě nadměrně aktivní a čilé.

Tipy

Léčba roupů by se měla týkat všech členů domácnosti. Používá se léku Pyrvinium, který je volně prodejný. Stačí požití jednou a po měsíci to zopakovat. Během léčení je vhodné omezit cukry a jíst více vláknin, které jsou v zelenině, ovoci, ovesných vločkách apod. Předpokladem úspěšného vyléčení je pochopitelně pečlivé dodržování hygieny. Osvědčenými "domácími" prostředky je rovněž konzumace česneku, ovšem hlavně českého, který obsahuje dostatek silic, a také šťáva z kysaného zelí.

Varování

Pozor na roupy u dívek a žen. Vajíčka roupů se mohou dostat do vagíny a močového měchýře, což se projeví svěděním nebo zánětem močového měchýře.

Při podezření na roupy navštivte lékaře a poraďte se s ním o způsobu léčby.

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak využít netřesk pro zdraví | rady
Jak využít netřesk pro zdraví | rady
Jak využít netřesk pro zdraví | rady. Netřesky bývají pro svou nenáročnost často součástí skalek. Jen málokdo však ví, že se dá netřesk používat také…
Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou
Jak sbírat a využít břízu bělokorou | rady a tipy. Listy břízy bělokoré si můžete nasušit do zásoby a využít je nejen při jarní očistě ledvin a močový…
Jak snížit cholesterol v těle | rady
Jak snížit cholesterol v těle | rady
Jak snížit cholesterol v těle | rady. Vysoký cholesterol v těle trápí velké množství lidí, a pokud mezi ně patříte, tak byste problém s jeho vysokou h…
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady
Jak zdravě jíst | rady. Zdravě jíst a zdravě žít? Zní to ideálně, vůli bychom měli snad všichni, ale ne vždy se nám to daří. Jídlo je pro člověka stej…
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní
Jak poznat, že jsme meteosenzitivní – citliví na změnu počasí. Jsou lidé, kteří se bez předpovědi počasí neobejdou. A pak jsou tací, kteří umí spolehl…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.