Přejít k hlavnímu obsahu

Jak předcházet ztrátě dat v počítači

03. Říjen 2019

Počítač v dnešní době používáme každý den k mnoha různým účelům, často ho bereme jako stálého společníka, jako prostředníka kontaktu se světem nebo úniku od reality. Málokdo si ale přizná, že tenhle malý zázrak nás může hodně potrápit. Stačí, aby se cokoliv porouchalo, a to jak v rámci softwaru, tak v rámci hardwaru, a naše práce, vzpomínky v podobě fotografií, osobní zápisky nebo důležité dokumenty jsou nenávratně ztraceny. Se stále novějšími a sofistikovanějšími viry se stává včasné zálohování dat stále důležitější. Naše tipy:

1

zálohujte, zálohujte, zálohujte
Důležitý je samotný fakt, že budete zálohovat pravidelně. Pokud pracujete na důležité práci nebo dokumentu, zálohujte (tedy ukládejte) ho i v průběhu vypracovávání (např. v rámci Microsoft Word). Nikdy nevíte, kdy se může něco stát.

2

jak často?
Na to neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží na vás, důležitosti práce, kterou na počítači vykonáváte. Pokud máte pouze stažené soubory, které nejsou tak důležité, stačí zálohovat jednou měsíčně. Pokud ale pracujete intenzivně na něčem, co pro vás má vysokou hodnotu (např. diplomová práce, zpráva z pracovní cesty nebo prezentace), zálohujte klidně každý den.

3

jaké jsou možnosti?
Při zálohování většího množství dat najednou je možné a) vypálit je na externí nosič (CD, DVD), b) uložit si je na harddisk jiného počítače (např. rodičů nebo partnera), c) uložit si je na externí harddisk, který snadno připojíte k vašemu počítači. Při zálohování menšího množství dat (např. při ukládání souboru, na kterém stále pracujete) máte na výběr a) uložit si data na flesh disk, b) uložit si je na email (poslat si email s přiloženým souborem), c) uložit si data na weby, které jsou pro ukládání souborů přímo dělané. Tyto způsoby mají ale značné nevýhody. Například flesh disk se může snadno zavirovat, pokud ho zapojíte do jiného počítače, z emailu se vám mohou data také ztratit a na webech pro ukládání souborů si zase může váš soubor stáhnout každý.

4

speciální programy
Existují i speciální programy na zálohování, které vám buď zálohují data samy automaticky, nebo se vám se zálohou pravidelně připomínají. To je velmi užitečná věc, pokud nechcete na zálohování neustále myslet :-).

5

mít kvalitní antivirus
Jako ochrana vašich dat i zdraví počítače je nezbytný kvalitní antivirus. Neváhejte a klidně si nainstalujte i dva najednou, co neodhalí jeden, odhalí druhý.

Autor: Nikita
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.