1

„Ani v teplých dnech na podzim nikdo nemyslí na zásady bezpečného opalování. Myslím, že je to chyba. Mám velmi citlivou pokožku a už několikrát jsem se spálila i koncem září,“ vypráví čtyřiatřicetiletá čtenářka Magdeléna z Plzně. Lidé často podléhají mýtu, že opálenou pokožku už nemusí nijak chránit. Pravda je taková, že delší dobu přirozeně opalovaná pokožka si vytvoří maximální ochranný faktor 4 až 6. To bohužel pro další slunění nestačí. Sluneční záření navíc dokáže prostoupit i mraky. Řada z nás navíc ještě koncem září a začátkem října odjíždí na pozdní dovolenou za sluncem.

2

„Opalování jsem bral vždycky na lehkou váhu. Krém na opalování jsem použil maximálně na začátku léta, a když si kůže na slunce zvykla, vynechal jsem ho až do konce sezóny úplně. Před pěti lety mi ale lékaři diagnostikovali melanom kůže,“ říká pětačtyřicetiletý Vladimír z Liberecka. „Byl jsem velmi překvapený. Myslel jsem, že když jsem čtvrtý fototyp, tenhle problém mi nehrozí,“ dodává. Je fakt, že rakovinou kůže trpí častěji světlovlasí lidé se světlou pletí. Přesto by zásady bezpečného opalování neměl podceňovat nikdo.

3

Jaké jsou tedy zásady zdravého opalování? Před létem nebo delším sluněním – například na dovolených, na které jezdíme celý rok – jezte více ovoce a zeleniny a pijte zelený čaj. Především se to týká mrkve. Látky v nich obsažené dokážou částečně zabránit nebezpečnému působení slunce.

4

Během samotného opalování si dávejte pozor na hodinu, kdy se sluníte, a délku doby strávené na slunci. Vyhýbejte se polednímu slunci a ve slunečné lázni se pomalu osmělujte.

5

Pečlivě si vybírejte krém na opalování a raději si pro něj zajděte do lékárny, kde vám poradí ten nejvhodnější pro vaši pokožku. Krém na opalování používejte několikrát denně, začněte nejlépe před tím, než vyjdete na slunce. Ideální je používat i krémy po opalování.

6

Pokud si chcete udržet opálení co nejdéle, je důležité hydratovat pokožku. Nevyhýbejte se ani pravidelným peelingům. Lékaři však dlouhodobě varují před solárii. Pravidelné opalování v soláriu je nebezpečnější než vystavování se slunci. Krom zvýšeného výskytu nádorových onemocnění si s návštěvami solárií přibližujete stáří. Kůže se totiž vysušuje a přibývá vrásek.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.4
Average: 4.4 (5 votes)