Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se vyhnout kolonám

31. Leden 2019

Jak se vyhnout kolonám | rady a tipy. Auto nám šetří čas a síly. Třeba na velké nákupy jezdíme vozem, abychom toho pobrali více a nemuseli se tím rozptylovat den co den. Problém je v tom, že aut přibývá, zatímco silnice zůstávají stejné. Proto řada z nás uvízne nechtíc v dopravní zácpě. A to nejen v menších městech při cestě do nákupních center, ale při odjezdu na dovolenou nebo o víkendu během plánovaného výletu. Jak se vyhnout kolonám?

1

Existují dopravní tepny, kde se koloně dost dobře vyhnout nejde, pokud nechcete konkrétní dálnici rovnou raději vynechat. Pokud zvolíte náhradní trasu, plánovač nám většinou spočítá, že cesta po okreskách bude trvat déle. V době, kdy začínají prázdniny, je prodloužený víkend nebo se lidé chystají na nějakou velkou akci, zvažte, zda není tato objezdová trasa přeci jen lepší. Pokud uvíznete v koloně na dálnici, zpozdíte se a časově to pak možná vyjde nastejno. Dopravní zácpa s sebou nese i další nevýhody. Nemůžete opustit auto a navštívit restauraci, dát si jídlo, odskočit si na toaletu nebo nakoupit.

2

Zkuste naplánovat cestu na dovolenou či na výlet nebo za lyžováním do hor tak, abyste se vyhnuli největšímu náporu aut na silnicích. Buď si přivstaňte a vyrazte dřív z domu nebo počkejte, až prvotní nápor poleví. Aktuální situaci na parkovištích můžete sledovat díky webkamerám, které jsou ve všech větších horských a rekreačních střediscích.

3

Nainstalujte si do mobilního telefonu aplikace, které aktuálně mapují hustotu provozu v místech, kudy chcete jet. Pokud je má zapnuto současně více řidičů, jedoucí stejnou trasu před vámi, a výrazně zpomalí, aplikace vám nabídne, kde máte ze silnice sjet a kudy pokračovat v jízdě. Zdarma je k dispozici například aplikace Waze, která je poměrně spolehlivá a nabízí řadu dalších užitečných funkcí.

Pomoci vám mohou také internetové stránky DOPRAVNÍINFO.cz, které přináší nepřetržité informace o aktuální dopravní situaci na dálnicích a silnicích v ČR.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si zpříjemnit dlouhou cestu
Jak si zpříjemnit dlouhou cestu | rady a tipy. Dlouhé cesty v letních měsících, kdy míříme na dovolenou, bývají úmorné. Zejména když cestuje…
Jak poznat Odersko |tipy
Jak poznat Odersko |tipy. Turistický poznávací výlet oderským podhůřím začíná ve Studénce a končí v Suchdole nad Odrou. I když jsou tato města od sebe…
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy
Jak poznat Praděd v Jeseníkách | tipy. Praděd, nejvyšší hora Slezska a Moravy, je turisticky přístupný celý rok. V reliéfu Hrubého Jeseníku, kde se na…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.