Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zachovat při nalezení ptačího mláděte | rady

Jak se zachovat při nalezení ptačího mláděte | rady. Často se stává, že někdo přinese do chovné stanice zdravé ptáče nalezené třeba na zahradě anebo při procházce přírodou. To je ale až na zcela výjimečné případy chyba, odnesením z místa nálezu ptáčeti nepomůžete, ale uškodíte.

Diskuze k článku

Přidat komentář

Marcel (neověřeno) | Út, 06/23/2020 - 09:44

Pokud venku naleznete ptáče, které před vámi nedokáže uletět (tj. alespoň neuletí 5 metrů), tak jeho šance na přežití jsou minimální. V tomto případě se jedná o předčasně vypadlé mládě a rodiče se o něho nedokáží postarat, protože mají spoustu péče o mláďata v hnízdě. Pokud je období dešťů, tak mládě v mokré trávě promokne a poměrně brzo uhyne, stejně vysoké nebezpečí hrozí od dravců. Pokud naleznete hnízdo (což je dost nepravděpodobné), tak šance na záchranu je velká.
Záchrana mláděte v domácích podmínkách má šanci na úspěch tak 70%, ale chce spoustu času a zajistit si odpovídající krmivo. Tuto variantu vám ale nikdo nedoporučí, protože dle zákona se jedná o pytláctví a lepší je nechat mládě svému ubohému osudu, než riskovat pokutu nebo vězení.
Záchranné stanice od vás mládě také nepřevezmou (tedy pokud se nebude jednat o vzácného dravce), protože v jejich silách není možno se starat o stovky nalezených mláďat.
Pokud mláděti budete dávat vodu do zobáku kapátkem, riskujete, že se utopí. Nejlepší je např. červíka namočit do vody. Ptačí mládě potřebuje dostávat potravu každých 15 - 60 minut - podle stáří a velikosti.
Na závěr: ano, rodiče se starají o mláďata i mimo hnízdo, ale jedná se pouze o dokrmování mláďat, která již dokáží létat na kratší vzdálenosti. Jinak rodiče mláďata neučí létat, jedná se o vrozenou vlastnost!

Další zajímavé články

Jak udělat lojové koule pro sýkorky
Domácí lojové koule pro sýkorky | návod. Také v zimě přikrmujete sýkorky a nejen je? V tom případě se vám určitě bude hodit návod na domácí výrobu sem…
Jak vyrobit sošku z fima | tipy
Jak vyrobit sošku z fima | tipy. Nevíte, co dát svému kamarádovi nebo kamarádce k Vánocům? Vyrobte pro ně jejich oblíbenou postavičku nebo zvíře z fim…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.