Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se zbavit vytí a štěkání psa

09. Březen 2014

Říká se, že pes, který štěká, nekouše. Bohužel v mnoha případech může být takové štěkání velmi nepříjemné, a to nejenom pro samotného majitele, ale hlavně pro sousedy. Pokud je majitel doma, většinou není problém psa zkrotit snadným povelem. Problém však nastává v době, kdy majitel dům opustí a svého psa nechá samotného. Ten potom velmi často nejenom štěká, ale také vyje, čímž dává najevo především stesk po svém páníčkovi.

1
Pokud nechcete být v hledáčku všech vašich sousedů, je třeba tento zvyk vašeho psa odnaučit. Jednou z možností je takzvaný protištěkací obojek. Tento speciální obojek, který seženete ve specializovaných prodejnách s potřebami pro chovatele, funguje na principu známého Pavlovou reflexu – tedy respektive spíše na opačném principu. Pokaždé když pes zaštěká, vydá obojek pro něho nepříjemný zvuk. Postupem času pes samozřejmě zjistí, proč je zvuk vydáván, a štěkání je pryč. Tím se však u psa neeliminuje jeho případný stesk po milovaném páníčkovi. Někomu však tento způsobu může připadat pro jeho miláčka nevhodný.
2
Mnohem efektivnější a přijatelnější způsob je psa to zkrátka naučit. Ačkoliv je to běh na dlouhou trať, je to mnohem efektivnější, než když budete psa protištěkacím obojkem trestat. Pravidelně se svému psovi věnujte a naučte ho na povel, při kterém budete opouštět byt. Ze začátku stačí na krátké chvíle. Pokud pes vydrží být skutečně ticho, přehánějte pochvaly a dejte mu i nějaký ten pamlsek. Naopak pokud bude štěkat a výt, projevte důrazně svůj nesouhlas.
3
Postupem času samozřejmě prodlužujte dobu, kdy budete pryč. Díky tomu bude pejsek vědět, že se vrátíte a co více, že mu dáte i pamlsek. V podstatě funguje tato výchova podobně jako zmíněný obojek, pouze je v ní i podstatná část lidskosti a samozřejmé vzájemné důvěry. Tato metoda funguje na pozitivním principu – pokud je pes hodný, dostane odměnu. Což je rozhodně lepší než negativní princip obojku – pokud je pes hodný, nic nedostane a dostane pouze trest, pokud zlobí. Ostatně čemu byste dali přednost vy?
Autor: chorche
Hodnocení
donlabuznik (neověřeno) | St, 07/18/2018 - 23:03

Těchto rpoblému se dá zbavit zcela snadno, odpovědí na to je kastrace psa. Náš pes také pořád štěkal, poté jsme jej u https://www.metropolevet.cz/kastrace-psa-praha/ nechali vykastrovat a od té doby s ním už žádné problémy nejsou.

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Také se vám doma hromadí nedohořelé nebo polámané svíčky? Nevyhazujte je, můžete si z nich totiž odlít svíčku novou. Výroba domácí svíčky ve sklenicíc…
Pes je nejbližší přítel člověka, jak praví známé pořekadlo. Ale i sebelepší přítel přestává být kamarádem, pokud se mu dere nepříjemný zápach z jeho ú…