Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s mravenci

06. Květen 2021

Mravenci jsou tvorové, kteří dokážou komplikovat nejen život v domácnosti, ale i na zahrádce. V domácnosti si dělají cestičky a pouštějí se s chutí do našich potravin. Na zahrádce se někdy neváhají pustit do jahody, kterou jsme zasadili, nebo si v její sazeničce dokonce udělají mraveniště. To už většinou zahrádkáři dojde trpělivost a zahubí raději i rostlinku, hlavně aby zničil ty neposlušné tvory. Možná ale jen stačí vědět jak na ně. Sesbírala jsem rady od známých a blízkých, čím nejlépe na ně vyzrát, bez toho abychom je museli zabíjet.

1

Prevence

Květináče za oknem bývají prvním terčem mravenců. Není pro ně problém se v něm usídlit a vyrážet na lov k vám do domácnosti, když necháte pootevřené okno. Prevence je nutná: nenechávejte otevřené sladké šťávy nebo marmelády, vhodné nejsou papírové obaly, které mravenci mohou prokousat, veškeré potraviny raději uchovávejte v uzavíratelných dózách, skleněných nádobách nebo igelitových sáčcích. Dalším opatřením může být nasypání do květináčů to, co nemají mravenci rádi. Pak máte mnohem větší šanci, že se raději zabydlí někde jinde.

2

Do záhonů prášek do pečiva

Pokud se vám podařilo nechat mravence za okny domu, zbývá podívat se na to, co vám provádějí na zahrádce. Jestli se vám mravenci zabydlují na záhonech, je čas zasáhnout. Nesnáší prášek do pečiva, a tak stačí posypat rostlinku tímto zázrakem a mravenci to vzdají a utečou. Prášek do pečiva má oproti jiným prostředkům tu výhodu, že neohrozí rostliny na záhonu.

3

Odradit je lepší než zabít

Takových „strašáků“ pro mravence se doporučuje hned několik: skořice, majoránka, bazalka, máta, pálivá paprika, pepř, hřebíček. Jiní používají zubní pastu, kterou lze natřít rámy oken, kudy mravenci přicházejí, nebo zatarasit pastou jejich cestičky. Další doporučují octovou vodu, která prý mravencům také vadí. I kdybyste je chtěli jen zabít, jsou v mnohem větší přesile a boj s nimi je předem prohraný.

Není ideální používat chemické přípravky proti mravencům, přestože jich existuje řada. Nikdy si nemůžete být jistí, jaké jedy v nich jsou a jestli nepoškodí vaši půdu, nezabije rostlinky nebo nebude mít jiné důsledky na vaši domácnost nebo zahradu.

Autor: Nikita
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Jak doma vyčistit nevyčistitelné | rady
Jak doma vyčistit nevyčistitelné | rady. Často si lámete hlavu nad tím, jaký čistící prostředek použít na konkrétní špínu v domácnosti? A někdy tato š…
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.