Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si poradit s mravenci

27. Květen 2019

Mravenci jsou tvorové, kteří dokážou komplikovat nejen život v domácnosti, ale i na zahrádce. V domácnosti si dělají cestičky a pouštějí se s chutí do našich potravin. Na zahrádce se někdy neváhají pustit do jahody, kterou jsme zasadili, nebo si v její sazeničce dokonce udělají mraveniště. To už většinou zahrádkáři dojde trpělivost a zahubí raději i rostlinku, hlavně aby zničil ty neposlušné tvory. Možná ale jen stačí vědět jak na ně. Sesbírala jsem rady od známých a blízkých, čím nejlépe na ně vyzrát, bez toho abychom je museli zabíjet.

1

Prevence

Květináče za oknem bývají prvním terčem mravenců. Není pro ně problém se v něm usídlit a vyrážet na lov k vám do domácnosti, když necháte pootevřené okno. Prevence je nutná: nenechávejte otevřené sladké šťávy nebo marmelády, vhodné nejsou papírové obaly, které mravenci mohou prokousat, veškeré potraviny raději uchovávejte v uzavíratelných dózách, skleněných nádobách nebo igelitových sáčcích. Dalším opatřením může být nasypání do květináčů to, co nemají mravenci rádi. Pak máte mnohem větší šanci, že se raději zabydlí někde jinde.

2

Do záhonů prášek do pečiva

Pokud se vám podařilo nechat mravence za okny domu, zbývá podívat se na to, co vám provádějí na zahrádce. Jestli se vám mravenci zabydlují na záhonech, je čas zasáhnout. Nesnáší prášek do pečiva, a tak stačí posypat rostlinku tímto zázrakem a mravenci to vzdají a utečou. Prášek do pečiva má oproti jiným prostředkům tu výhodu, že neohrozí rostliny na záhonu.

3

Odradit je lepší než zabít

Takových „strašáků“ pro mravence se doporučuje hned několik: skořice, majoránka, bazalka, máta, pálivá paprika, pepř, hřebíček. Jiní používají zubní pastu, kterou lze natřít rámy oken, kudy mravenci přicházejí, nebo zatarasit pastou jejich cestičky. Další doporučují octovou vodu, která prý mravencům také vadí. I kdybyste je chtěli jen zabít, jsou v mnohem větší přesile a boj s nimi je předem prohraný.

Není ideální používat chemické přípravky proti mravencům, přestože jich existuje řada. Nikdy si nemůžete být jistí, jaké jedy v nich jsou a jestli nepoškodí vaši půdu, nezabije rostlinky nebo nebude mít jiné důsledky na vaši domácnost nebo zahradu.

Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
I když elektrické grily získávají na popularitě, stále existuje mnoho těch, kteří dávají přednost grilování na dřevěném uhlí. Venkovní grilování na gr…
Obrázek není k dispozici
Vysavač je nezbytnou součástí každé domácnosti, čas od času je však potřeba jej vyměnit za nový. Bývá to z důvodu, že s ním začnou být majitelé nespok…
Obrázek není k dispozici
Působit upraveně si může dovolit každá žena. Pomůže nám moderní žehlička na vlasy, která umožňuje vytvořit dokonalý styling vlasů. Jak vybrat novou že…