Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si udělat velký vánoční úklid | rady

Jak si udělat velký vánoční úklid | rady

Jak si udělat velký vánoční úklid | rady. Každý z vás jistě nerad uklízí, i když pro někoho to může být docela uklidňující záležitost odreagovat se od celodenního sezení u počítače. O Vánocích chce mít každý dům či byt krásně provoněný a zářící. Proto jsme pro Vás připravili snadné rady jak rychle a dobře uklidit svůj domeček. Velký vánoční úklid? Už žádný problém!

1

Provoněný dům

Pokud chceme zlikvidovat zápach z cigaret – je nutné vysypat popelníky a důkladně je pak umýt, poté do nich nasypeme mletou kávu, protože ta zápach z cigaret pohlcuje. Když někomu zapáchají boty, stačí do nich vložit kousek křídy, kterou tam necháme pouze do té doby, dokud boty zapáchají. Když do lednice vložíme rozkrojené jablíčko, zůstane Vaše lednice dlouho voňavá, jablko totiž pachy neutralizuje. Pokud si nakrájíte citronovou kůru a rozdělíte ji do několika misek, které rozmístíte ideálně u topení, pak se během pár hodin uvolní krásná vůně.

2

Koberce

Malé koberce je třeba čas od času vykartáčovat, aby se z nich dostaly nečistoty, nezapomeňte také na koupelnové předložky. K osvěžení barvy u starších koberců použijte hadřík, který namočíte do octové vody. Nejprve však koberec vyluxujte.

3

Nerez

Vyzkoušejte syrové brambory. Bramboru rozkrojíme a řeznou stranou nádobí nebo dřez vyčistíme. Nebo zkuste nalít do dřezu pár kapek olivového octa a vyleštěte.

4

Psí a kočičí chlupy

Kolem ruky si omotejte lepící pásku a její pomocí chlupy odstraňte. Nejsnadnější odstranění chlupů na koberci je pak vlhkou houbou.

5

Zašedlé spáry

Na vlhký hadřík si nasypeme kypřící prášek do pečiva, poté spáry potřeme a necháme chvíli působit. Pak omyjeme vodou. Dále můžeme rozemlít křídu na prášek, přidáme trochu vody, a vytvoříme hustou kaši, kterou potíráme spáry i obklady. Pak vše vyleštíme suchým hadrem.

6

Okna

Smícháme sklenici čistého lihu se sklenicí čisté vody, přidáme čajovou lžičku octa a můžeme mýt okna či dlaždice. Je-li sklo hodně zašlé, přidáme do vody amoniak

7

Koupelnové a kuchyňské baterie

Na kohoutky je nejlepší ocet nebo citronová šťáva. Tu na baterii nastříkáme, nebo vatový tampon namočíme do octu a potom baterii otíráme.

8

Mikrovlnná trouba

Lehce mokrý hadr strčíme do trouby a zapneme na minutu. Voda se odpaří a krásně navlhčí usazenou špínu, poté jen setřeme hadrem. Nebo nakrájíme citron na plátky, vložíme do misky s vodou a pak do trouby, necháme chvíli ohřívat – nečistoty pak snadněji pustí.

9

Vana, umyvadlo, sprchy

Pro lesk si připravte: kelímek podmáslí, do něj 3 lžičky soli – tím vanu či umyvadlo vydrhněte a poté opláchněte vodu. K vyčištění hlavice sprchové se hodí: směs lihového octa a vody 1:1, do roztoku hlavici na chvíli vložíme. A pak jen propláchneme vodou.

Tipy

1.postupujte shora dolů od oken a ke dveřím.
2.nejprve ukliďte místnost, která je nejméně využívaná
3.pusťte si svěží hudbu
4.u žádné práce se příliš nezdržujte

Autor: KJersey
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na úklid oken a žaluzií
Okna v domácnosti myjeme zpravidla několikrát do roka. Snad všichni je ale myjeme před Vánocemi a na jaře. Snad bychom bez čistých oken tyto krásné sv…
Jak vyčistit měděné nádobí | rady
Jak vyčistit měděné nádobí | rady
Jak vyčistit měděné nádobí | rady. Měděné nádobí, to je skvost a zaslouží si, aby bylo o něj řádně pečováno. Možná jste na jeho čištění vyzkoušeli led…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.