Přejít k hlavnímu obsahu

Jak si vychutnat Londýn i v dešti

20. Prosinec 2013

Londýn je hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Rozkládá se na jihovýchodu země u ústí řeky Temže. Charakteristikou Londýna je, že tu stále prší, ale to říkají jen škarohlídi, někdy skutečně svítí sluníčko a když prší, tak to jen prý mží.

1
Do Londýna se cestuje nejčastěji letadlem na jedno z osmi letišť, ale pohodlná cesta je i vlakem, díky Eurotunelu pod La Manchem. Pokud pojedete autem, musíte se přes průliv trajektem, ale moc se auto nedoporučuje, už kvůli tomu, že se tam jezdí vlevo a benzín je drahý. Výhodný je i autobus, linky jezdí z Prahy přímo do Londýna.
2
Doprava po Londýně je obdobná jako třeba v Praze, jen chybějí tramvaje. V prvé řadě to jsou autobusy, kde se platí u řidiče. Londýnské metro "tube" je nejrozsáhlejší na světě, má skoro 300 stanic. Taxíky se většinou objednávají telefonicky, ale také taxikáři vyžadují ještě spropitné.
3
Když tu svítí sluníčko, není problém si program najít, hezká je procházka podél Temže a mostů aj., ale když prší? To na řadu přijdou památky. Nejnavštěvovanější památkou je Westminsterské opatství, kde je nejstarší a nejvýznamnější kostel v Londýně. V něm od roku 1066 byli korunováni angličtí panovníci. Stojí tu i staré rozlehlé vládní budovy. Částečně přístupný je i Buckinghamský palác, sídlo a úřad královny Alžběty II.
4
Moderní dominantou města je London Eye. Je to 135 metrů vysoké "ruské" kolo, které bylo vztyčeno k příležitosti oslav nového tisíciletí. Uteklo pár let a z kola se stala nejpopulárnější atrakce města.
5
Milovníci umění jistě zamíří do Royal Academy s expozicemi sochařství, malířství a architektury. Každý rok v létě se tu pořádají výstavy nových děl. Významným muzeem je také Národní galerie, kde můžete shlédnout přes 2 tisíce obrazů, které jsou všechny součástí expozice.
6
Když nohy bolí, je třeba si odpočinout a ochutnat něco z místní kuchyně. Proti nám Angličané holdují vydatné snídani s opečenou slaninou či šunkou se sázeným vejcem. Oběd bývá prostší, obložený chléb nebo lehká polévka. Večeře jako hlavní jídlo obsahuje hovězí, skopové, méně vepřové. Dejte si tradiční jídlo „páje“, maso, někdy i ovoce, zapečené v těstě, nebo skopové ledvinky, pečené skopové maso na roštu a zejména bifteky pečené do polosyrova. K pití pak patří různé druhy piva, silná káva nebo odpolední čaj kolem 17. hodiny.
7
Londýn je veliké město, proto o zábavu v dešti není nouze. Jsou tu divadla, kina, bary a kluby s hudbou, kavárničky, v okrajových čtvrtích je možno tradice jiných zemí, třeba Benátky, Čínu, Indii a další.
Zatím žádné komentáře. Buďte první!

Další zajímavé články

Obrázek není k dispozici
Tato hrabství obklopují hlavní město. Naleznete zde okázalá venkovská sídla, uzavřená za vysokými zdmi, které si postavili bohatí kvůli krátké vzdálen…
Do Británie přijíždí stále více turistů, a to nejen proto, aby viděli krásné zelené kopce, historická města a vesničky. Každý chce zažít a vidět okáza…
Obrázek není k dispozici
Dodekanéský ostrov Rhodos je krásným místem, které je sice často navštěvované turisty, ale i tak dokáže nabídnout příjemný klid. Stejně tak jako větši…