Přejít k hlavnímu obsahu

Jak skladovat palivové dřevo

30. Listopad 2015

Dřevo je v České republice nejpopulárnějším palivem pro vytápění. Je třeba ho vždy pořizovat s předstihem, tedy ještě dříve, než začne hlavní topná sezóna. Každé dřevo je potřeba skladovat a právě v této otázce dělá velké množství lidí chybu, díky které si sami způsobují mnoho komplikací. Jak tedy správně skladovat palivové dřevo?

1
1. Nejdříve je potřeba dřevo pro skladování vybrat. Není vhodné spolu skladovat různé druhy dřeva, jelikož každé z nich schne jinou dobu a také se liší podle jejich použití. Vybírejte především měkké dřevo, tvrdého dřeva vybírejte méně, to je vhodné již pro rozpálení kamna, kde pomaleji hoří. 2. Důležitý je způsob skladování. Nejvhodnější variantou jsou dřevníky, kde je dřevo chráněno proti povětrnostním vlivům. Dřevo je zde vhodné rovnat do řad, které od sebe budou vzdálené 5-10 cm, aby byl mezi nimi dobrý přístup vzduchu, který zamezí tvorbě plísní a zajistí lepší sušení. 3. Pokud není k dispozici dřevník, tak je třeba dřevo přikrýt plachtou. Nejdříve ale udělejte základní dřevěnou konstrukci, na kterou plachtu umístíte, aby voda z plachty netekla přímo na dřevo. Dřevo nenechávejte přímo na zemi, buď ho klaďte na prkna, drobné kmínky, nebo na palety. Je třeba, aby nebylo v kontaktu s mokrou zemí. 4. Dřevo je vždy potřeba řádně vysušit, pokud ho nevysušíte, tak vám při hoření vzniknou vlhké saze, které vám budou zanášet komín. Minimální doba sušení dřeva by měla být 3-6 měsíců. U tvrdšího dřeva, jako je dub nebo buk, je vhodné ho sušit i rok a déle. 5. Dřevo se snažte skladovat vždy rozštípané, pokud ho nerozštípete, tak se bude mnohem déle sušit a také se zvětší riziko, že vám dřevo zplesniví. Důležité je to také z hlediska prostoru, celé špalky zabírají mnohem více místa než když se rozštípají a vyrovnají. 6. Dřevo napadené dřevokazným hmyzem nebo plísněmi vždy skladujte daleko od ostatního dřeva. Pokud bydlíte v dřevostavbě, tak se takovému dřevu zcela vyhněte nebo ho spalte přednostně, abyste eliminovali riziko, že se škůdci přesunou z palivového dřeva i na jiné dřevo.
Autor: chorche
Hodnocení
Tomáš Procházka (neověřeno) | Po, 06/03/2019 - 19:40

Právě nad stavbou dřevníku už dlouho uvažuji. Zatím řeším skladování dřeva tak, že jej mám přikryté zakrývací plachtou. Funguje to a dřevo zůstává suché, ale i tak topodle mého názoru to není úplně ideální. Jak to tak vidím, tak se asi do té stavby dřevníku během prázdnin pustím.

Další zajímavé články

Potřebujete větší auto pro převážení věcí? Potom může být dobrou volbou právě dodávka. A protože pořizovací cena nové dodávky není příliš nízká, je vh…
Zjistili jste, že i na povinném ručení můžete ušetřit a rádi byste přešli k jiné pojišťovně? A nejlépe co nejjednodušeji? Prozradíme vám, jak postupov…