Přejít k hlavnímu obsahu

Jak čistit různé druhy dřezů | rady a tipy

Jak čistit různé druhy dřezů | rady a tipy. Skvrny od jídla, barevné fleky, šmouhy či zaschlé kapky vody. To vše je potřeba odstranit, protože špinavý dřez kazí celkový dojem kuchyně. Jak ho ale vyčistit, aby se leskl, a přitom nebyl poškrábaný? Postup vždy záleží na materiálu.

Co je potřeba

měkká látka (např. utěrka z mikrovlákna) či houbička, přípravek na odstranění vodního kamene, citrón, ocet, prostředek na mytí nádobí

1

Granitový dřez

Granit vyžaduje pravidelné čištění, ideálně po každém použití. Jedná se o materiál náchylný na tvorbu vodního kamene, který do sebe snadno natahuje další látky, což vytváří nové skvrny.

Sáhnout můžete po prostředcích určených na odstranění vodního kamene, ale využít se dá i obyčejný citrón či octová voda. Ty máte určitě doma, takže ušetříte nejen životní prostředí, ale i peněženku.

K leštění si vezměte měkkou látku, například bavlněný hadřík namočený v citronové či octové vodě a následně dřez vysušte.

2

Nerezový dřez

Nerezový dřez je opět náchylný především na tvorbu vodního kamene a také se lehce poškrábe. Proto ho čistěte jemně, buď navlhčenou utěrkou z mikrovlákna, nebo jemnou houbičkou. Rozhodně na povrch netlačte a vůbec nepoužívejte drátěnky.

Při výběru čisticího prostředku se vyplatí sáhnout po speciálním prostředku, který je přímo určený na nerez. Dodá mu lesk a dřez zůstane čistý delší dobu.

Pokud upřednostňujete ekologicky šetrnější řešení, pak můžete k leštění použít ještě hadřík navlhčený v octu, a po vyčištění nezapomeňte dřez vždy dosucha otřít, jinak se velmi rychle vytvoří zaschlé kapky znovu.

3

Keramika

Keramika patří mezi nejodolnější materiály, takže pokud máte doma dřez z tohoto materiálu, pak Vám odpadá nutnost pravidelného čištění. Dřezy z keramiky dobře snáší barevné roztoky z jídla a také agresivní látky. Většinou nehrozí změna barvy ani nasáknutí pachů.

Pokud máte přece jen pocit, že dřez potřebuje vyčistit, pak postačí utěrka z mikrovlákna a běžný prostředek na mytí nádobí.

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak škrobit prádlo | rady a tipy
Jak škrobit prádlo | rady a tipy. Škrobení prádla praktikovaly především naše babičky a dobře věděly proč. Škrob totiž prádlo obalí a chrání před umaš…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.