Přejít k hlavnímu obsahu

Jak čistit různé druhy dřezů | rady a tipy

Jak čistit různé druhy dřezů | rady a tipy

Jak čistit různé druhy dřezů | rady a tipy. Skvrny od jídla, barevné fleky, šmouhy či zaschlé kapky vody. To vše je potřeba odstranit, protože špinavý dřez kazí celkový dojem kuchyně. Jak ho ale vyčistit, aby se leskl, a přitom nebyl poškrábaný? Postup vždy záleží na materiálu.

Co je potřeba

měkká látka (např. utěrka z mikrovlákna) či houbička, přípravek na odstranění vodního kamene, citrón, ocet, prostředek na mytí nádobí

1

Granitový dřez

Granit vyžaduje pravidelné čištění, ideálně po každém použití. Jedná se o materiál náchylný na tvorbu vodního kamene, který do sebe snadno natahuje další látky, což vytváří nové skvrny.

Sáhnout můžete po prostředcích určených na odstranění vodního kamene, ale využít se dá i obyčejný citrón či octová voda. Ty máte určitě doma, takže ušetříte nejen životní prostředí, ale i peněženku.

K leštění si vezměte měkkou látku, například bavlněný hadřík namočený v citronové či octové vodě a následně dřez vysušte.

2

Nerezový dřez

Nerezový dřez je opět náchylný především na tvorbu vodního kamene a také se lehce poškrábe. Proto ho čistěte jemně, buď navlhčenou utěrkou z mikrovlákna, nebo jemnou houbičkou. Rozhodně na povrch netlačte a vůbec nepoužívejte drátěnky.

Při výběru čisticího prostředku se vyplatí sáhnout po speciálním prostředku, který je přímo určený na nerez. Dodá mu lesk a dřez zůstane čistý delší dobu.

Pokud upřednostňujete ekologicky šetrnější řešení, pak můžete k leštění použít ještě hadřík navlhčený v octu, a po vyčištění nezapomeňte dřez vždy dosucha otřít, jinak se velmi rychle vytvoří zaschlé kapky znovu.

3

Keramika

Keramika patří mezi nejodolnější materiály, takže pokud máte doma dřez z tohoto materiálu, pak Vám odpadá nutnost pravidelného čištění. Dřezy z keramiky dobře snáší barevné roztoky z jídla a také agresivní látky. Většinou nehrozí změna barvy ani nasáknutí pachů.

Pokud máte přece jen pocit, že dřez potřebuje vyčistit, pak postačí utěrka z mikrovlákna a běžný prostředek na mytí nádobí.

Varování

Tento článek a jeho jednotlivé body mají pouze informativní charakter. Společnost Solex Services s.r.o. neručí a není odpovědná za škody vzniklé užitím informací (částečným nebo úplným), které jsou uvedeny v článku. Zároveň společnost neručí a není odpovědna za škody vzniklé užitím informací (úplných nebo částečných) obsažených v článku třetí osobou.

Autor: MARTI
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy
Jak správně otevírat sekt | tipy. Sekt a dokonce i šampaňské patří ke každé výjimečné události. Nejde tu o množství, ale o obřad, který je s otvíráním…
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži
Jak čistit ekokůži | rady a tipy. Ekokůže si získává díky svým vlastnostem stále více příznivců. Používá se zejména při výrobě nábytku, kde nahra…
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Jak na mšice na pokojových rostlinách
Mšice se na pokojových rostlinách mohou objevit kdykoli. Stačí mírný vítr nebo nově zakoupená infikovaná rostlina. Mírné napadení často nepoznáte a mš…
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy
Jak se zbavit smutnic | rady a tipy. Jsou otravné a užírají kořínky našich pokojových rostlin. Řeč je o smutnicích, malých, černých muškách, které při…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.