Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udělat pravé bavorské vdolečky | recept

Bavorské vdolečky – recept. K tradici české kuchyně vdolečky vždy budou patřit i navzdory prosazující se zdravé výživě, která ne vždy nadchne všechny strávníky v rodině. A co potom bavorské vdolečky? Tyhle výborné krajové recepty snad nikdy v jídelníčku nepropadnou. Bavorské vdolečky se švestkovými povidly, nastrouhaným tvarohem a nazdobené šlehačkou neujdou žádnému pohledu, natož pak se do nich nezakousnout. Jen se v ústech rozplynou. Přinášíme recept, jak připravit ty pravé bavorské vdolečky, krok za krokem.

Co je potřeba

  • 500 g hladké mouky
  • 1 vejce
  • 2 polévkové lžíce rozpuštěného másla (hery)
  • 2 lžíce cukru
  • 20 g droždí
  • 250 ml mléka
  • 1/2 malé lžičky soli

Na zdobení:

1

Do hnětací mísy nasypeme hladkou mouku a přidáme další ingredience – vejce, rozpuštěné máslo, cukr, sůl, mléko a připravený kvásek (do vlažného mléka nadrobíme kvasnice, zasypeme trochou cukru a počkáme, až kvasnice vzejdou). Pokud hněteme těsto na bavorské vdolečky ručně, musíme dbát na správnou techniku hnětení, aby těsto bylo provzdušněné. Tedy táhlými pohyby vařečkou směrem nahoru těsto hněteme a nadzvedáváme tak, abychom do těsta vháněli vzduch. Pak je těsto lehčí a nadýchané. Přikryjeme plátěnou pokrývkou nebo utěrkou a necháme těsto na vdolečky 1 hodinu i více kynout. Doba kynutí je závislá na zpracování těsta a zejména na teplotě v místnosti. Když je chladněji, kynutí trvá déle.

2

Vykynuté těsto na bavorské vdolečky vyklopíme na pomoučněný vál nebo na pracovní stůl, rozválíme placku asi 1 cm až 1 a1/2 cm silnou a vykrajujeme skleničkou nebo vykrajovátkem kolečka. Jak je chceme mít veliké, takový zvolíme průměr koleček. Optimální je tak 5 až 6 cm. Vykrajujeme krouživým pohybem, jde to lépe a kraje se tak nelepí. Vykrojená kolečka necháme ještě chvíli nakynout.

3

Rozpálíme si v hrnci nebo hluboké pánvi dostatečné množství oleje – vdolečky musí plavat. Do každého již vykrojeného kolečka uděláme prstem uprostřed důlek a klademe do rozpáleného oleje vykrojené vdolečky (důlkem dolů). Vdolky by neměly být těsně u sebe, protože smažením ještě nabudou. Za chvíli začnou kraje vdolečků zlátnout. Obrátíme je na druhou stranu a po usmažení vdolečky klademe buď na ubrousek, aby odsály přebytečný omastek, anebo rovnou na talíř nebo tác.

4

V poslední fázi bavorské vdolečky ozdobíme. Do důlku dáme lžičku povidel nebo džemu, můžeme povrch pomazat až ke krajům, aby na nich držel nastrouhaný tvaroh. Doprostřed dáme lžičku zakysané smetany.

|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.