Co je potřeba

švestky

1

Švestková čokoláda

Používá se často při pečení jako přísada do perníků, náplní apod. Díky zavaření vydrží ve spíží až jeden rok (neověřeno, vždycky ji spotřebuji mnohem rychleji).

2500 g švestek
2 balíčky vanilkového cukru
100 ml rumu
1000 g krupicového cukru
200 g kakaa

Švestky omyjeme, vypeckujeme a vhodíme do mixéru, kde je důkladně rozemeleme. Pak kaši přelijeme do hrnce a přidáme krupicový cukr. Švestky rozvaříme (trvá to asi 15 minut). Směs necháme vychladnout a propasírujeme.
Poté přidáme rum, vanilkový cukr a kakao a uložíme na 24 hodin do lednice. Poté čokoládu naplníme do čistých sklenic a zavařujeme po dobu 30 minut jako švestkový kompot.

2

Švestkový sirup

Můžeme ho pít jen tak, nebo s ním můžeme ochutit čaj, nejrůznější drinky nebo koláče. Má velmi jemnou chuť.

500 g cukru
4,5 kg švestek
300 ml octa

Švestky omyjeme, vypeckujeme a nasypeme do velké mísy. Posypeme cukrem a důkladně promícháme. Necháme stát 24 hodin při pokojové teplotě, a během té doby směs 4-6x promícháme.
Do hrnce s teflonovým (nebo jiným nepřilnavým) dnem nalijeme ocet a přisypeme švestky. Vaříme 5-6 hodin na nízkém plameni, dokud se objem tekutiny nezredukuje na polovinu. Hotový sirup dobře promícháme a odstraníme z plotny.
Ihned lijeme do čistých sklenic a zavíčkujeme. V chladné a temné místnosti vydrží rok.

3

Bryja – ovocná omáčka

Netradiční úprava švestek a dalšího ovoce. Skvěle se hodí k bramborům vařeným jen v mírně slané vodě.

2 hrušky
2 jablka
12 ks švestek
2 lžíce polohrubé mouky
100 ml zakysané smetany
špetka soli
špetka skořice

Švestky omyjeme, vypeckujeme a rozkrájíme na čtvrtinky. Hrušky a jablka, omyjeme, oloupeme, vypeckujeme a rozkrájíme na tenké měsíčky. Nakrájené ovoce přendáme do hrnce, přidáme špetku skořice a soli a mírně zalijeme vodou – asi do poloviny. 10 minut povaříme na středním plameni.
Moukou rozmíchanou v zakysané smetaně vmícháme do omáčky a povaříme dalších 10 minut. Podáváme ihned.

4

Pečený čaj ze švestek

Upečené ovoce skladujeme ve sklenicích. Lžíci směsi stačí pouze přelít horkou vodou a lahodný čaj je na světě. Dobře se hodí také do grogů a dalších teplých nápojů.

1 kg švestek
1 kg červeného rybízu (může být mražený)
1200 g cukru
5 ks hřebíčku
125 ml rumu
1 lžička mleté skořice

Švestky omyjeme, vypeckujeme a nakrájíme na čtvrtinky. Smícháme s červeným rybízem a nasypeme na velký plech. Přidáme cukr a oba druhy koření. Promícháme. Troubu rozpálíme na 200 °C a směs pečeme asi 30 minut. Během pečení občas promícháme.
Směs vyjmeme z trouby a přimícháme do ní rum. Vybereme hřebíčkové hlavičky. Hotovým čajem naplníme čisté zavařovací sklenice, zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru. Druhý den uklidíme do spíže, kde vydrží asi rok.

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
4.5
Average: 4.5 (8 votes)