Přejít k hlavnímu obsahu

Jak udržovat kotec pro hlodavce | rady

Jak udržovat kotec pro hlodavce | rady

Jak udržovat kotec pro hlodavce | rady. Ať už jste si pořídili jakéhokoli hlodavce, je nutné, aby byl jeho kotec čistý a útulný. Není potřeba žádné zdlouhavé vyklízení podestýlky ani drhnutí rohů kartáčem, k spokojenosti vašeho domácího mazlíčka stačí pár jednoduchých triků.

Co je potřeba

Lopatka
Tácek
Staré noviny
Hadřík nebo houbička

1

Umístění tácku

Téměř každý hlodavec je zvyklý špinit kotec pouze na jednom místě. Většinou to bývá jeden z rohů, proto do něj umístíme tácek obalený starými novinami. Tácek by neměl být pro zvířátko nijak závadný, měli bychom volit spíše mělké a z odolných materiálů.

2

Podestýlka

Celé dno kotce zasypeme kvalitními hoblinami nebo jiným neprašným stelivem (seno, kočkolit apod.). Pokud je zvířecí příbytek vyrobený z plastu, vrstva by měla být alespoň pět centimetrů hluboká. Dřevěné kotce můžeme vystlat polovičním množství podestýlky, avšak dno by mělo být pokryto silnější vrstvou novin.

3

Běžný úklid kotce

Alespoň jednou za dva dny bychom měli vysypat obsah tácku a doplnit potřebné množství novým stelivem. Zbavíme se tak zápachu a bude nás to stát minimum času. Dále je vhodné, abychom jednou týdně lopatkou prohrabali celou podestýlku a odstranili další případné nečistoty.

4

Kompletní výměna steliva

Příbytek musíme jednou za čas kompletně vyčistit, jinak by se v něm mohly začít šířit nebezpečné bakterie. Vyndáme a vyčistíme tácek, odstraníme podestýlku, dno vytřeme mokrým hadrem a celý kotec necháme alespoň hodinu schnout. Poté opět umístíme tácek do rohu a zasypeme čerstvým stelivem.

Varování

Pokud se úklidu kotce nebudeme věnovat pravidelně, hrozí domácímu zvířátku mnohá nebezpečí, jako napadení parazitem apod.

Autor: Anetka5
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak na povinné očkování koťat | rady
Jak na povinné očkování koťat | rady
Jak na povinné očkování koťat | rady. Na očkování koťat je zapotřebí myslet vždy včas, jelikož si imunitu vytvářejí do 3 měsíců svého věku. Majitel se…
Jak vybírat psí obleček
Jak vybírat psí obleček
Především nelze vybírat psí oblečky podle plemen psů, neboť i mezi pejsky každé rasy jsou veliké rozdíly ve velikosti i hmotnosti. Správnou míru obleč…
Jablečné muffiny
Jak upéct jablečné muffiny - recept
Máte rádi vláčné buchty a koláče? Rádi si vezmete jeden kus, bez toho aniž byste jej museli ukrojit? Muffiny patří k moučníkům, které milují dosp…
rajská polévka
Jak uvařit rajskou polévku – recept
Máte menší děti a nevíte, jakou polévku jim uvařit, aby jim chutnala a měly ji rády? Nevíte, z čeho uvařit, abyste nepotřebovali příliš mnoho sur…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.