Přejít k hlavnímu obsahu

Jak uvařit párky, aby nepopraskaly

Možná nad tímto problémem vyskytujícím se nezřídka v kuchyních bádalo nespočet vědců. Vždyť popraskané párky zkazí celý kulinářský dojem! A ani hořčice situaci mnohdy nespraví. Objevili jsme způsob, jak zařídit, aby párky ve vroucí vodě už nepopraskaly. Nikdy více! A vědecky vzato? Praskání párků neovlivňuje pouze jen teplota vody, ve které párky vaříme, ale i kvalita párků, tedy konkrétně střívka. Pokud máte z popraskání párků stále obavu, můžete buď kupovat párky, které jsou jednotlivě zabaleny v pevné fólii, nebo dát na naše níže osvědčené rady. Testováno na vlastní kůži.

1

Základem je nikam nespěchat. Pokud máte na teplé párky chuť, rozhodně se nesnažte ohřát je během pěti minut. Kromě toho že na povrchu prasknou, budou uvnitř ještě studené. Znáte to, že jo?

2

Důležité je umístit párky do nádoby se studenou vodou, kterou následně budete velmi pozvolna ohřívat. Tato voda by nikdy neměla dosáhnout bodu varu, a tak jakmile v ní uvidíte drobné stoupající bublinky, ihned zastavte plamen. Párky se snadno ohřejí i při mnohem nižších teplotách, tak vůbec není nutné bodu varu dosáhnout. Zda je teplota vody dostatečně vysoká, poznáte tak, že v ní zkrátka neudržíte prst. Taková teplota vody na ohřátí párků pohodlně stačí.

3

Tímto způsobem je dobré párky ohřívat alespoň 10 minut od doby, kdy voda dosáhne požadované teploty.

4

Dobrou cestou je i použití pokličky, jelikož párek při ohřívání není často zcela ponořen a poklička tak udrží teplo v celém hrnci, díky čemuž nedochází ke zbytečnému ochlazování ohřívaných uzenin.

5

Samozřejmě do párků ohřívaných ve vodě nijak nepícháme a snažíme se o opatrnou manipulaci s nimi. Každé sebemenší porušení střívka totiž může vést k prasknutí. Na vyjmutí párků jsou tak ideální kleštičky, nebo kombinace dvou vidliček.

6

Další možností je ohřátí párků v mikrovlnné troubě. V tomto případě stačí dát do mikrovlnky na talíř párek, do kterého uděláte pár jemných vpichů vidličkou, přiklopit jej poklopem a nechat ohřívat pouze na poloviční výkon trouby po dobu asi 3 minut.

Máte svůj vlastní osvědčený recept na přípravu párků, aby nepopraskaly? Napište nám je!

Autor: chorche
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články

Jak si užít pobyt u bazénu | rady
Jak si užít pobyt u bazénu | rady. Jak si ještě více vychutnat svůj pobyt u vlastního bazénu? Možnosti se budou nejspíše lišit od typu bazénu, jaký js…
Jak poznat škodlivé látky v kosmetice
To, že se v kosmetice nachází škodlivé látky, není žádnou novinkou. V následujícím přehledu si uvedeme, jaké jsou nejčastější toxické látky, proč škod…
Jak vytvořit přírodní zahradu
Zahrada, kde jsou ve vzájemné rovnováze potřeby člověka, rostlin i živočichů, to je přírodní zahrada. V takové zahradě nemají žádné místo pesticidy, m…
Teď už vám neuteče žádný recept nebo návod.

Všechny nové recepty, sezónní rady, tipy a návody najdete v pravidelném JakTak zpravodaji ve své e-mailové schránce. ZDARMA.