1

Promyslete své nároky na sluchátka
Sluchátka jsou vyráběna v různých provedeních, nejvíce se ale odlišují kvalitou zvuku, již jsou schopny reprodukovat. Chcete-li si užít jen příležitostně vaši oblíbenou písničku, volte spíše levná sluchátka, nežli by vybral posluchač vážné hudby a naopak. Velké rozdíly kvality přehrávaného zvuku jsou u těch nejlevnějších sluchátek do 200 korun, u těch kvalitních sluchátek jsou už minimální.

2

Jak budete sluchátka nosit
Stále nejrozšířenějším způsobem nošení sluchátek je pomocí hlavového mostu. Nejčastěji použitým materiálem je železný pásek, levnější modely sluchátek mají most vyroben z více či méně kvalitního plastu. Při výběru sluchátek dbejte na mechanickou odolnost mostu. Druhým užívaným způsobem uchycení sluchátek je týlní most. Získává si na oblibě zejména u mladších lidí, obvykle je ale méně pohodlný. Sluchátka typu špunty a pecky nemají žádný most, v uších je drží jejich tvar. Tvar uší má ale každý jiný, sluchátka tak mohou z uší vypadávat. Pecky volte, chcete-li poslouchat v klidu či při chůzi. Nehodí se pro běh a náročnější aktivity. Výjimkou jsou speciální typy pro sportovce, které mají navíc různá extra upevnění, jež zabraňují vypadnutí sluchátka.

3

Drátová, nebo bezdrátová sluchátka?
Špunty a pecky vyžadují kabel, u zbylých dvou typů lze pořídit i sluchátka bezdrátová. Ta vám sice dovolí téměř neomezený pohyb, zato budou zvukově méně kvalitní a budou vyžadovat baterie. Bezdrátová sluchátka lze podle způsobu bezdrátového přenosu lze rozdělit na infračervená bezdrátová sluchátka (IR sluchátka), rádiová bezdrátová sluchátka a bluetooth sluchátka. Infračervený přenos je používán stejně jako při ovládání televize dálkovým ovladačem. Abyste mohli zvuk do sluchátek přijímat, musíte být v přímé viditelnosti vysílače. Jsou vhodné pro nenáročné posluchače, protože na pozadí zvuku se často objevují rušivé šumy a zvuk je zkreslen. O něco lépe si vedou bezdrátová sluchátka s rádiovým přenosem, signál dokáže případně prostupovat pevnými látkami, drátovým sluchátkům se ale ani ony nedokážou vyrovnat. Bluetooth přenos je nejmladším typem přenosu zvuku, možná jej používáte u mobilních telefonů. Předností těchto bezdrátových sluchátek je miniaturizace vysílače.

4

Vyberte konkrétní sluchátka
Pokud již víte, jaké provedení byste rádi koupili, je na čase vybrat konkrétní výrobek. Na obalu se setkáte s několika údaji, důležité jsou především frekvenční rozsah a citlivost. Ty vám pomohou určit kvalitu zvuku.
Frekvenční rozsah říká, v jakém rozsahu jsou sluchátka schopna přehrávat zvuky. Běžný člověk rozpoznává zvuky v rozmezí 20–20.000 Hz, podle toho vybírejte. Dávejte pozor na toleranci. Někteří výrobci totiž uvádějí i takový frekvenční rozsah, na jehož „koncích“ dochází ke zkreslení, kdy výšky a hloubky znějí rušivě, proto volte sluchátka s tolerancí max. 2–3 dB. Citlivost určuje, jak jsou sluchátka citlivá při přehrávání. Méně kvalitní disponují citlivostí v rozmezí 90–100 dB, lepší pak v rozmezí 94–97 dB. Pokud jsou sluchátka málo citlivá a vy máte zároveň i málo výkonný MP3 přehrávač, sluchátka budou reprodukovat zvuk slabě a nedostatečně hlasitě.

5

Jaká sluchátka a za kolik je koupíte
Z výše uvedeného vyplývá, že je nejlepší je dát přednost drátovým sluchátkům s hlavovým mostem nebo kvalitním špuntům a peckám. U sluchátek do 200 korun počítejte s nízkou kvalitou provedení a špatným zvukem. Do 500 korun už koupíte poměrně kvalitní sluchátka typu špunty a pecky. Přibližně za 1 000 Kč už pořídíte kvalitní sluchátka běžných výrobců spotřební elektroniky – například sluchátka Sony nebo sluchátka Philips, ale dokonce už i sluchátka tradičních sluchátkových značek Koss (americká sluchátka) nebo Sennheiser (sluchátka z Německa). Oblíbená jsou také sluchátka Beats (známá zejména z klipů Lady Gaga a ajiných celebrit), které v současnosti vyrábí HTC.

6

O sluchátka pečujte
Jelikož jsou složena z malých a citlivých součástek, jsou náchylná k poškození. Jejich nejčastějším poškozením je natrhnutí přívodního kabelu, proto dbejte na šetrné zacházení s ním (netočte s nimi). Projeví-li se u nich jakákoliv vada (zrnění, nepřehrávaní bassů, …), reklamujte je u prodejce, jedná se o běžnou závadu. Nákup sluchátek bývá přibližně dvouletou investicí, po které se většinou kupují sluchátka nová (kvůli opotřebení), ale kvalitní sluchátka při vhodné péči slouží několik let.

Tipy

Rozhodující je také cena. Obecně platí, že čím dražší sluchátka pořídíte, tím lepší zvuk si budete moci užívat. Kategorie jako kvalitní bývá definována od 500,– Kč výše.

Autorská práva ZDE

Hodnocení

Vaše hodnocení: Žádné
3.5
Average: 3.5 (16 votes)